Kasimi nga Guta Lindore ndan fatin e njëjtë me foshnjën Kerim

Mos i humb

Ekipi hulumtues turk arrin në Antarktidë

Ekipi i katërt i ekspeditës polare të Turqisë mbërriti në Antarktidë për të zhvilluar kërkime shkencore, njoftoi sot ministri turk i Industrisë dhe Teknologjisë,...

Kinë, rritet në 2.120 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë ka bërë të ditur se numri i të vdekurve nga shpërthimi i koronavirusit të ri (Covid-19)...

Erdoğan dhe presidenti uzbek do të hapin Bibliotekën Kombëtare në Presidencën e Turqisë

Biblioteka Kombëtare në rezidencën presidenciale në Ankara do të hapet me një ceremoni nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe presidenti i Uzbekistanit,...

“Presionet nuk japin rezultate, SHBA do të kthehet në tryezën e bisedimeve”

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani tha se qeveria e SHBA-së "do ta pranojë se politika e saj e presioneve nuk jep rezultate dhe do...

Pas foshnjës Kerim që u bë simboli i Gutës Lindore që është nën rrethimin e regjimit të Asadit në kryeqytetin e Sirisë, Damask, edhe fëmija 2 vjeçare Kasim i përjeton dhimbjet e ngjashme. Kasim, i cili në sulmin ajror humbi nënën e tij, pret që të evakuohet urgjentisht dhe të merret në trajtim mjekësor.

Edhe Kasim Kahvexhi, ashtu sikurse simboli i Gutës Lindore foshnja Kerim u plagos nga bombardimet e regjimit të Asadit në prehër të nënës. Avioni i regjimit që goditi lagjen Hammurije më 3 dhjetor, e ndau Kasimin e vogël nga nëna.

Ndërkohë Kasimi i cili tashmë është jetim mori plaga të rënda rreth hundës dhe gojës, ndërsa qëndroi 2 ditë në kujdes intensiv duke e humbur vetëdijen.

Tashmë për Kasimin e vogël kujdeset babai i tij. Por fëmija për shkak të thyerjeve në mjekër, hundë dhe gojë ushqehet me vështirësi.

Muhammed Kahvexhi, babai i fëmijës dy vjeçare, e ushqen fëmijën duke e injektuar ushqim të lëngshëm nëpërmjet hundës.

Kasimi i vogël në rast se lëviz kokën e tij përjeton dhimbje të mëdha. Ai për shkak të plagëve të rënda nuk mund të flasë, por edhe fle me vështirësi.

Fëmija e moshës dy vjeçare ashtu si shumë të tjerë në Gutën Lindore presin që urgjentisht të evakuohen prej aty dhe të operohen në ndonjë spital të pajisur plotësisht.

Babai Muhammed, thotë se: “Djali im përkohësisht shpëtoi nga rreziku i vdekjes. Në fytyrë ka plagë të rënda. Urgjentisht ka nevojë për disa operacione. Ka nevojë për trajtim mjekësor që t’i mbyllen plagët”.

Ai më tutje e shprehu lumturinë nga fakti se Turqia jep përpjekje në lidhje me Gutën Lindore. “Shpresojmë që Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan të qëndrojë pranë fëmijëve të Gutës Lindore. Këta fëmijë kanë nevojë të evakuohen për t’u trajtuar jashtë këtij vendi. Ata që janë në gjendje kritike duhen nxjerrë sa më shpejt. Shpresojmë që të na ndihmojnë neve së shpejti. I faleminderit shumë Erdoğanit”.

-“Në rast se nuk bëhet trajtimi, deformimi i fytyrës do të vazhdojë”

Ndërkohë doktori i Kasimit, Ebu Osman, tregoi se përveç dëmtimit në mjekër, gojë dhe hundë fëmijës i është mbërthyer edhe një shrapnel në kokë.

“Nuk kemi mjete për të trajtuar këtë”, tha doktori Ebu Osman.

Ai tha se Kasimi dhe foshnja Kerim kanë të njëjtën tregim. “Në rast se nuk trajtohet pjesën tjetër të jetës do ta vazhdojë me këtë deformim të fytyrës”, u shpreh doktori për AA.

Ebu Osman më tej theksoi se të paktën 650 të sëmurë kanë nevojë që të evakuohen urgjentisht, ndërsa një numër i madh i civilëve humbin jetën për shkak të mungesës së ilaçeve.

Kerim humbi syrin e majtë dhe nënën një muaj e gjysmë më parë nga një sulm me artileri nga forcat e regjimit. Rrëfimi për foshnjën Kerim për herë të parë u shpërnda nga AA, me çka mbi pesë milionë njerëz në rrjetet sociale mbështetën në masë të madhe fushatën solidarizuese. Kerim përballet me rrezikun të humbasë edhe syrin e djathtë për shkak të goditjes në kokë gjatë sulmit dhe qelbit të tubuar në syrin e majtë./Rtv islam/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Po ikin të gjithë! Serbia ndalon largimin e infermierëve

Serbia ka ndërprerë papritur dërgimin e infermierëve në Gjermani, njoftoi gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Sipas përllogaritjeve ende mungojnë...

Dështon sërish seanca ndaj dosjes “339”, mungojnë avokatët kryesorë dhe disa prej të akuzuarve

Është shtyrë sërish seanca paraprake për njërën prej pjesëve të dosjes “339”, e cila ka në total 15 persona të akuzuar.

Kinë, tek të sëmurët e trajtuar vërehet sërish koronavirusi i ri

Në kryeqytetin Chengdu të rajonit Sichuan të Kinës, tek një i sëmurë që kishte përfunduar trajtimin është vërejtur sërish koronavirusi i ri...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me liderët Macron dhe Merkel

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane...

Arrestohen 115 persona në mbarë vendin

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka dhënë detaje nga aksioni i zhvilluar gjatë natës së kaluar, gati në të gjithë...