Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Mos i humb

Shqipëri : Është rritur sërisht numri i të infektuarve nga covid-19 , janë regjistruar 5 vdekje dhe 123 raste të reja gjatë 24 orëve...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID19 në Shqipëri në 24 orët e fundit.

Hedhja kudo e pajisjeve të mbrojtes personale, problem në qytetin e Nju Jorkut

Ndërsa spitalet në Nju Jork trajtojnë valën e pacientëve me COVID dhe ndërsa njerëzit veshin maska dhe doreza në dyqane ushqimore dhe...

Kuvendi i Shqipërisë miraton ndryshimet kushtetuese

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar ndryshimet Kushtetuese. Ndryshimet Kushtetuese janë miratuar me 106 vota pro. Ndërkohë kanë qenë 10...

Cilët hapa do të ndërmerrte SHBA-ja për ndalimin e aplikacionit kinez TikTok?

Presidenti amerikan, Donald Trump, u tha medieve se SHBA-ja do të ndalojë operimin e aplikacionit TikTok në vend. Si...

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).

“Marrëdhëniet strategjike midis Katarit dhe Turqisë po rriten dita ditës, veçanërisht në fushat e bashkëpunimit ekonomik, tregtar, energjetik, mbrojtëse dhe të investimeve për t’u shërbyer interesave të përbashkëta të kombeve tona”, tha bin Abdulrahman në Twitter.

Të enjten, presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan vizitoi Katarin për bisedime me emirin Tamim bin Hamad Al-Thani.

Erdoğan u shoqërua nga ministri i Thesarit dhe Financave, Berat Albayrak, dhe ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Hulusi Akar, së bashku me drejtorin e Komunikimeve, Fahrettin Altun, zëdhënësin presidencial, İbrahim Kalın, dhe shefin e agjencisë së inteligjencës, Hakan Fidan.

Ndihmësja e Ministrit të Jashtëm të Katarit, Lolwah al-Khater, nga ana e saj, tha se vizita e Erdoğanit “ndodhi për të konfirmuar thellësinë e marrëdhënieve bilaterale midis dy vendeve”.

Duke folur për televizionin Al Jazeera, al-Khater tha se ka një konsensus të gjerë midis Dohas dhe Ankarasë.

“Të dy vendet mbështesin Qeverinë libiane të Pajtimit Kombëtar dhe mbështesin zgjidhjen politike në Libi bazuar në Marrëveshjen e Skhirat-it”, tha al-Khater.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Berna, në krye të listës, kryeqyteti më pak stresues

Nëse po e kërkoni një vend pa stres, atëhere mund të dëshironi të merrni parasysh ta vendosni Bernën në krye të listës...

Fundosja e varkës në Himarë, gjendet e mbytur gruaja

Është gjetur e mbytur gruaja, e cila kishte humbur në det teksa ishte në varkë së bashku me familjarët e saj në...

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Gjithçka që nuk dimë për katastrofën në Bejrut, i ngjashëm me shpërthimin e bombës atomike në Hiroshima

Një depo që ruante mijëra tonë materiale shpërthyese mendohet të jetë burimi i mundshëm i shpërthimit masiv që ndodhi në kryeqytetin libanez...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...