Katër Pyetje Dhe Përgjigje Për Reumatizmën – Shenjat Dhe Trajtimet Që Funksionojnë

Mos i humb

Paga minimale 26 mijë lekë/ Ekspertët: Ka ikur koha e informalitetit

Nisma e qeverisë për të rritur pagën minimale nga 26 mijë lekë në nivelin e 30 mijë lekëve vlerësohet si pozitive nga...

Prej 1 viti në çadër, kryefamiljari në Mallkuç të Krujës: Shteti po na pengon, shtëpinë do ma bënin fondacionet fetare, por Bashkia do 5...

Disa familje në Mallkuç të Bubqit në Krujë, prej 21 shtatorit të 2019 ose 26 nëntorit janë në çadra ose konteinerë teksa...

Hajdari akuza Ramës për Listat e Hapura: Mashtrim i madh…

Rudina Hajdari gjatë fjalës së saj në Kuvend, ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama për sa i përket listave të hapura.

U gjet e pajetë në banesë, policia e Pogradecit: Gruaja kishte ndërruar jetë disa ditë më parë, vajza nën kujdesin e mjekëve

Më datë 25.09.2020, rreth orës 22:20, në lagjen nr. 3, në banesë, është gjetur pa shenja dhune, trupi i pajetë i shtetases...

Reumatizma është një sëmundje që prek kyçet, gjunjtë, ijet dhe shpinën.

Ajo shfaqet me dhimbje, deformim dhe vështirësi në lëvizje.

Shkaktarët e sëmundjes që prek miliona njerëz në botë janë të ndryshëm.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të merrni përgjigjet e nevojshme për 4 pyetjet kryesore në lidhje me këtë sëmundje.

Cilat Janë Grupmoshat Më Të Prekura Nga Reumatizma?

Reumatizma mund të prekë njerëz të çdo moshe, por ndikimi i sëmundjes ndihet më shumë me kalimin e moshës.

Për shembull në të shtatëdhjetat dhe të tetëdhjetat, regjistrohet një dëmtim më i madh të kërcit të kyçeve dhe ndryshime morfologjike të kockave.

Përpara moshës 55 vjeçare, ndikimi i sëmundjes nuk njeh gjini, por gratë janë më të rrezikuara pasi kanë kaluar këtë moshë.

Reumatizma mund të godasë në ije, gjunjë, shpatull, qafë dhe në pjesën e poshtme të mesit.

Si Mund Ta Ulni Rrezikun E Sëmundjes?

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, hapi kryesor për uljen e këtij rreziku është mbajtja e një peshe të shëndetshme trupore.

Mbipesha është faktor rreziku dhe rënia nga pesha mund të zbusë simptomat.

Aktiviteti fizik sado i vogël garanton muskuj të fortë dhe ul rrezikun e dëmtimit të kyçeve. Sigurohuni që të bëni 10 mijë hapa në ditë për shëndet të mirë.

Si Mund Ta Kuptoni Që Jeni Prekur Nga Reumatizma?

Në fillimet e saj, sëmundja shfaqet me ndjesinë e ngurtësimit të kyçeve ose pjesëve të tjera të trupit.

Kjo simptomë zgjat pothuajse 20 minuta pasi jeni zgjuar.

Megjithatë, dhimbjet mund të përkeqësohen gjatë ditës ose në varësi të pozicionit të qëndrimit që ndikon tek kyçet ose pjesët e tjera të trupit.

Cilat Janë Trajtimet Që Funksionojnë?

Trajtimet fillestare kundër reumatizma përfshijnë ilaçe të njohura kundër dhimbjeve, të cilat rekomandohen nga mjeku.

Trupi duhet mbajtur gjithnjë në lëvizje, por ato duhet të jenë të kujdesshme.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...