Kelam: Maqedonia e Veriut meriton fillimin e negociatave me BE-në

Mos i humb

BSH gati planin B me politika monetare të jashtëzakonshme, ja çfarë pritet të ndodhë dhe efektet negative

Pas uljes së normës bazë të interesit në 0,5% dhe heqjes së kufizimeve për likuiditet, Banka e Shqipërisë lajmëron se do të...

BE-ja dhe Britania zhvillojnë bisedime për marrëdhëniet pas Brexit-it

Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe janë duke zhvilluar bisedime për Brexit-in, pavarësisht pandemisë globale COVID-19 që në masë të konsiderueshme ka...

Ardi Veliu falenderon policët: Detyrat janë përmbushur, ju kërkoj ta përballoni këtë sfidë me shpirt grup

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka falenderuar gjithë policët për angazhimin e tyre në luftën kundër koronavirusit.

Turqia nis “projektin për akomodimin e të pastrehëve” në luftën kundër COVID-19

Ministrja e familjes, punës dhe shërbimeve sociale të Turqisë, Zehra Zümrüt Selçuk, njoftoi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri...

Kryesuesi i Komisionit për punë të jashtme i Parlamentit Europian, Tunne Kelam, i cili qëndron për vizitë në Maqedoninë e Veriut, ka deklaruar se ky vend dhe populli i tij meritojnë fillimin e negociatave me Bashkimin Europian (BE).

Në konferencën për media në Qendrën Informative të Delegacionit të BE-së në Shkup, Kelam theksoi se Maqedonia e Veriut duhet të përqendrohet në qëllimet kombëtare dhe se nuk ka kohë për të humbur në dallimet politike, për shkak se edhe qeveria, por edhe opozita janë dakord se integrimi evropian i vendit duhet të tregojë progres.

“Maqedonia e Veriut dhe qytetarët tuaj meritojnë fillimin e negociatave. Ju keni arritur shumë për të filluar negociatat, edhe pse në këtë fazë ende është e paqartë nëse do të ketë një vendim unanim nga Këshilli Europian, por ne po punojmë në këtë drejtim, për të arritur një vendim unanim”, deklaroi Kelam.

Kelam po ashtu theksoi se detyra e vendit është për të forcuar unitetin kombëtar, të mbështesë reformat dhe të përqendrohet në aktivitetet që janë kyçe për shtetin. Ai shtoi se nuk është koha vetëm për të festuar sukseset.

“Ne kemi nevojë për Maqedoninë e Veriut si një anëtare e BE-së”, tha Kelam, duke shtuar se pranimi i Maqedonisë së Veriut në BE mund të ofrojë siguri, qëndrueshmëri dhe begati për të gjithë rajonin.

Sipas tij, nëse zgjedhjet presidenciale në vend, të cilat janë planifikuar për në muajin prill, mbahen në një klimë të pajtimit kombëtar, në mënyrë të drejtë dhe transparente, atëherë ajo do të jetë argument shtesë për mbështetje të integrimit të këtij vendi.

Më herët, Kelam i shoqëruar nga një delegacion i përbërë nga përfaqësues të Komitetit për politikë të jashtme të Parlamentit Europian, u prit në takim nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Delegacioni i përbërë prej shtatë zyrtarëve të Parlamentit Europian gjatë vizitës dyditore në Maqedoninë e Veriut do të zhvillojë takime edhe me përfaqësues të Kuvendit, opozitës dhe sektorit civil.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).