Këtë ushqim duhet ta konsumoni për metabolizëm më të shpejtë!

Mos i humb

Italia konfirmon 651 vdekje të reja nga koronavirusi, gjithsej 5.476 vdekje

Italia ka raportuar 651 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 5.476,(AA).

Erdoğan thirrje për mobilizim global në luftën kundër COVID-19

Vendet në gjithë botën duhet të ndërmarrin veprime të shpejta për të frenuar pandeminë e koronavirusit të ri, kërkoi presidenti i Turqisë,...

U provua për herë të parë në janar në SHBA, ilaçi eksperimental për COVID-19 mund të bëhet i disponueshëm në më shumë vende

Një kompani bioteknike amerikane ka ndaluar miratimin e veçantë që kishte marrë për përdorimin e një ilaçi që po testohet si një...

Vjosa Osmani fton deputetët të mos e votojnë mocionin

Në një konferencë për media, kryeparlametarja tha se ka pasur hapësirë për dy kryetarët e partive për të gjetur zgjidhje.

Kivi përmban enzimën e quajtur aktinidin, i cili e ndihmon tretjen e proteinave me origjinë shtazore, domethënë proteina nga mishi, peshku, vezët, produktet e qumështit.

Është interesante fakti që pikërisht kjo enzimë është përgjegjëse për alergjinë ndaj kivit, dhe se tek disa njerëz mund të shkaktojë simptoma të reaksionit alergjik si, kruajtje dhe djegie në gojë dhe skuqje (urtikari).

Me ndihmën e aktinidinës, trupi mund më shpejt t’i përdorë proteinat ushqimore, ku njëkohësisht ulen çrregullimet e mundshme të tretjes. Një kivi në fund të vaktit ushqimor do të mund të përshpejtojë dhe lehtësojë procesin e tretjes.

Kivi gjithashtu është i pasur me fibra dietike, të cilat e përshpejton kalimin e ushqimit nëpër zorrë, ndihmojnë në rregullimin e niveleve të kolesterolit dhe në ruajtjen e qëndrueshmërisë së niveleve të sheqerit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...