Këto sëmundje i shëron lakra, konsumojeni!

Mos i humb

Basha : Situata është jashtë kontrollit por qeveria hesht, e ka mendjen te tenderat

Kryedemokrati Lulzim Basha zhvilloi sot një takim me mjekë dhe specialistë të fushës së bashku me departamentin e shëndetësisë në PD, me...

Alarmi i kreut të OBSH: Koronavirusi ka dalë jashtë kontrollit, ka shfrytëzuar…

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus thotë se shpërthimi i pandemisë së COVID-19, vijon të mbetet problem për shkak...

Turqi, arrestohet ish-gjykatësja për lidhje të dyshuara me FETO-n

Një e dyshuar u arrestua në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, për lidhje me organizatën terroriste FETO, grupi që ndodhet pas tentativës për...

Kosovë : Mitrovicë digjet vetura nga zjarri ndërron jetë një 17 vjeçar .

Sot rreth orës 05;40, në rrugën rajonale Prishtinë- Mitrovicë, gjegjësisht në fshatin Shupkovc, ka ndodhur një aksident trafiku me fatalitet, ku i...

Familja e lakrave përfshin një lloj varietetesh jeshillëqesh e perimesh si brokoli, lakër brukseli, lakra, lulelakër, kale, rrepat etj.

Këto të fundit janë minierë mineralesh dhe vlera ushqyesesh, ndaj duhet t’i përfshini sa më shpesh në regjimin tuaj! Lakrat jo vetëm që plotësojnë nevojat e organizmit për lëndë ushqyese, por përmirësojnë shëndetin kardiovaskular, mbrojnë trupin nga toksinat e dëmshme dhe madje parandalojnë shumimin e qelizave kancerogjene.

1. Ndalojnë shumimin e qelizave anormale

Lakrat përmban sulforan, antioksidant i fuqishëm i cili “aktivizon” enzimat mbrojtëse të organizmit dhe lufton qelizat burimore të kancerit.

2. Luftojnë depresionin

Një studim i vitit 2015 zbuloi se sulforafani vepronte si një antidepresant. Vetitë anti-inflamatore të perimeve të familjes së lakrave luajnë gjithashtu një rol në parandalimin e depresionit. Duke reduktuar inflamacionin në tru dhe trup, mund të ulni rrezikun për t’u prekur nga ankthi apo depresioni

3. Shëndeti kardiovaskular

Hulumtimet kanë treguar se sulforaphani punon për të reduktuar inflamimin në muret arteriale, gjë që ndihmon në parandalimin e trashjes së mureve të zemrës ! Për më tepër, studimet tregojnë se sulforafani mund të jetë gjithashtu në gjendje të rritë mekanizmat e mbrojtjes natyrale në trup për të mbrojtur arteriet nga pllakëzimi.

4. Nivel i lartë i antioksidantëve

Qindra studime kanë vërtetuar se lakrat kanë aftësinë për të reduktuar stresin oksidativ dhe për të nxitur funksionet e mëlçisë. Sulforafani ka veti anti-inflamatore të ngjashme me ato të shafranit ose kurkuminit.Është e vërtetuar shkencërisht se enzimat dhe mineralet që na ofron brokoli ndihmojnë trupin të eliminojë pesticidet dhe toksinat e tjera./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zviceranët nuk i nënshtrohen më karantinës në Mbretërinë e Bashkuar

Ata që udhëtojnë nga Zvicra nuk do të duhet më të izolohen për dy javë kur të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar,...

Zaev: Nuk pranoj një shqiptar për kryeministër pa marrë parasysh çmimin

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev në një intervistë për TV Telma në lidhje me vijat e kuqe të BDI-së për  kryeministrin shqiptar...

Durrës: Rama tregon episodin me kryetaren Sako nis dhënia e granteve

Ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kurti: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid, këtë e ka vërtetuar edhe GjND

Me rastin e 25 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ish-kryeministri Albin Kurti ka ndarë pjesë nga fjala e Fouad Riad – Gjyqtar...

Basha : Ndryshimin nuk ka forcë ta ndalë askush!

Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen me një mesazh të fortë, ndërsa i bën të qartë rivalit të tij politik, Edi...