Kifle’’Trendafil’’ Me Mjaltë

Mos i humb

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve të qeverisë, atë për lejet e mjedisit, për...

Afrikë, vazhdon të rritet numri i rasteve me COVID-19

Në përditësimet e të premtes në mëngjes, Qendra e Afrikës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (Afrika CDC) theksoi se 5.083 raste...

Vetëm 55% e punonjësve kanë përfituar pagën prej 40 mijë lekësh

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe...

Shqipëri : Sërish rritje e numrit të të infektuarve, 21 raste të reja me COVID-19

Vijon sërish të jetë i lartë i personave të infektuar nga COVID-19. Përgjatë 24 orëve të fundit...

 

 

Perbersit:

450 gr miell

20 gr maja e fresket

1 luge e vogel kripë

2 luge sheqer

50 gr margarin

1 vezë

Levore limoni ne rende

200 ml qumësht

2 luge mjalte.

Pergatitja:

Perzijme majen,sheqerin dhe gjysem gote nga qumeshti i vaket

Majen e leme te fermetohet per 5 minuta

Ne nje ene tjeter shtojme miellin,kripen,levoren e limonit ne rende

Shtojme majen e fermetuar,margarinene e shkrire,vezne,dhe qumeshtin e mebtur te vaket

Perzijme derisa te formohet nje brum i bute te cilin e mbulojme dhe leme ne vend te ngrohet per 15 minuta

Nga brumin ne tavolinen e punes te permillur hollojme pete me trashesi 0.5cm

Nga peta nxjerrim rrathe me gote me diameter 8cm

Marim nga dy rrathe,vendosim njeri mbi tjetrin pjeserisht,mbeshtjellim ne role dhe presim me thike te mpreht pergjysem,pra fitojme dy ‘’trendafile’’

Gjysem rolet i qesim nga pjesa e rrafshet ne kallept per mafina te lyer me margarin (rrathet nuk i bejm te mdhenje qe mos te shperbehet forma gjate pjekjes)

Pastaj i leme edhe per 20 minuta dhe i pjekim ne 180 grade per 20 minuta ose derisa te marrin ngjyre te kuqrremt

Pas pjekjes i lyejm me mjaltin e holluar ose te zbutur me pak uje te ngrohet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ambasada amerikane: Reformat e suksesshme në drejtësi mbështeten te gjyqtarët e rinj

Reformat e suksesshme në drejtësi mbështeten te gjyqtarët e rinj, shprehet Ambasada e SHBA-së në Shqipëri. Ambasada amerikane thotë...

Si u sekuestruan 195 kg kanabis në një kamion në Kapshticë, 4 në pranga

Policia e Korçës ka zbardhur dhe dokumentuar skemën e ngjarjes së sekuestrimit të 195 kg kanabis, vë në pranga 4 shtetas dhe...

Këshilli Politik mblidhet sërish sot në orën 17:00

Takimi i radhës i grupit negociator për reformen zgjedhore do të zhvillohet sot në ora 17:00 tek Pallati Kongreseve.

Përmirësoni tretjen me vaj ulliri – 4 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi

Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme. Këto probleme...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për kufijtë është politik

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.