Kifle’’Trendafil’’ Me Mjaltë

291
0

 

 

Perbersit:

450 gr miell

20 gr maja e fresket

1 luge e vogel kripë

2 luge sheqer

50 gr margarin

1 vezë

Levore limoni ne rende

200 ml qumësht

2 luge mjalte.

Pergatitja:

Perzijme majen,sheqerin dhe gjysem gote nga qumeshti i vaket

Majen e leme te fermetohet per 5 minuta

Ne nje ene tjeter shtojme miellin,kripen,levoren e limonit ne rende

Shtojme majen e fermetuar,margarinene e shkrire,vezne,dhe qumeshtin e mebtur te vaket

Perzijme derisa te formohet nje brum i bute te cilin e mbulojme dhe leme ne vend te ngrohet per 15 minuta

Nga brumin ne tavolinen e punes te permillur hollojme pete me trashesi 0.5cm

Nga peta nxjerrim rrathe me gote me diameter 8cm

Marim nga dy rrathe,vendosim njeri mbi tjetrin pjeserisht,mbeshtjellim ne role dhe presim me thike te mpreht pergjysem,pra fitojme dy ‘’trendafile’’

Gjysem rolet i qesim nga pjesa e rrafshet ne kallept per mafina te lyer me margarin (rrathet nuk i bejm te mdhenje qe mos te shperbehet forma gjate pjekjes)

Pastaj i leme edhe per 20 minuta dhe i pjekim ne 180 grade per 20 minuta ose derisa te marrin ngjyre te kuqrremt

Pas pjekjes i lyejm me mjaltin e holluar ose te zbutur me pak uje te ngrohet.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here