Kim Jong Un paralajmëron: Nëse SHBA nuk heq sanksionet, do ndryshojmë qëndrim

Mos i humb

Izraeli kërkon nga Britania përfshirjen e Bregut Perëndimor në marrëveshjen e tregtisë

Qeveria izraelite ka kërkuar nga Britania të përfshijë edhe Bregun Perëndimor të pushtuar në marrëveshjen dypalëshe të tregtisë, (AA). Sipas gazetës izraelite Hayom, kryeministri Benjamin...

Regjimi i Assadit përgatitet që të fajësojë Turqinë duke bombarduar vendbanimet civile

Njësitë e regjimit të Bashar al-Assadit në Siri përgatitet që të fajësojnë Turqinë "se po shënjestron civilët" duke sulmuar disa vendbanime në...

Raportonin të vërtetën për koronavirusin në Wuhan, zhduken dy gazetarët kinezë

Dy gazetarë qytetarë  të cilët raportonin vazhdimisht histori dramatike, foto dhe video nga qytetin epiqendër të koronavirusit, Wuhan janë zhdukur pa lënë gjurmë.Lajmi raportohet...

Kreu i INSTAT, ja 3 kandidatët në garë

Këshilli i Ministrave në mbledhjen e sotme ka vendosur 3 kandidaturat që do të garojnë për kreu e Institutit të Statistikave.

Kim Jong Un shprehet se është angazhuar në denuklearizimin e vendit, por paralajmëron se do ndryshojë qëndrim nëse SHBA vazhdon me sanksionet.

Kim u takua me Donald Trump për të diskutuar denuklearizimin në qershor 2018, por ka pasur pak rezultate deri tani.

Fjalimi vjetor i Vitit të Ri është një traditë që Kim e mori nga gjyshi i tij, themeluesi i vendit komunist Kim Il-sung.

Fjalimi synon kryesisht në një audiencë të brendshme dhe, si në vitet e mëparshme, u fokusua kryesisht në ekonominë e vendit, ndërsa nuk la pas axhendën ndërkombëtare.

“Nëse SHBA nuk mban premtimin para gjithë botës dhe insiston me sanksione dhe presione mbi republikën tonë, ne nuk kemi zgjidhje tjetër përveçse të gjejmë një mënyrë të re për të mbrojtur sovranitetin dhe interesat tona,”-tha ai.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Izrael, 7 vjet burg për ata që cenojnë karantinën mbi koronavirusin

Izraelitët që cenojnë karantinë të koronavirusit mund të përballen deri me shtatë vjet burg, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë, (AA).