Kimioterapia nuk rrezikon të prekurit me COVID-19

Mos i humb

Ujësjellësi i ri në Pogradec/ Rama: Përfshin Udënishtin dhe Memëlishtin, përfundon në 2021

Kryeministri Edi Rama bën me dije se ujësjellësi i ri në Pogradec do të përfshijë dy zonat përgjatë liqenit, Memëlishtin dhe Udënishtin.

Paris, sulm me thikë pranë “Charlie Hebdo”, plagosen 4 persona

Një person i armatosur me thikë ka sulmuar disa persona mëngjesin e së premtes në vendin ku më parë ndodheshin zyrat e...

Nëse humb Trump paralajmëron se nuk do transferojë paqësisht pushtetin

Presidenti i SHBA Donald Trump ka refuzuar të angazhohet për një transferim paqësor të pushtetit nëse ai humb zgjedhjet e nëntorit.

Inspektim në shkollën “Shaqe Mazreku” në Durrës, Ahmetaj: Të bëjmë tur gazetarësh që të shohin objektet e Rindërtimit, Rama: Po solle ata që nuk...

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj kanë inspektuar shkollën ‘’Shaqe Mazreku’’ e cila pritet të jetë e para që...

Tejmbushja e spitaleve, ankthi ndaj infektimit me Covid-19 dhe frika se kimioterapia mund të ulë mundësitë për të jetuar të pacientëve të prekur me koronavirus ka bërë që shumë herë trajtimi të shtyhet, duke vënë jetën e tyre në rrezik. Sipas një studimi të udhëhequr nga studiuesit e Imperial College në Londër është arritur në konkluzionin se kimioterapia tek pacientët me kancer të prekur nga Covid-19 nuk përbën një rrezik për mbijetesën e tyre. Pjesë e studimit ishin 890 pacientë të infektuar me kancer në Mbretërinë e Bashkuar, Spanjë, Itali dhe Gjermani. Ku pacientët me kancer të gjirit kishin gjysmën vdekshmërisë krahasuar me të sëmurët e tjerë.

Studiuesit duke përfshirë në studim 19 spitale të ndryshme në të gjithë Evropën, përfshirë Spitalin Hammersmith në Londër – deklaruan se qëllimi i tyre është të zbulojnë se përse.

Dr David Pinato, drejtues i studimit,  deklaroi se pandemia në shumë raste trajtimi i kancerit mund të jetë i sigurt për t’u përdorur, në varësi të gjendjes së  pacientit dhe faktorëve të rrezikut.” Në studim, një në tre pacientë me kancer me Covid-19 kishte vdekur midis fundit të shkurtit dhe fillimit të prillit. Gjetjet e studimit mund të përdoren për të gjetur se cilët pacientë me kancer ishin më të prekur dhe duhet të kujdesen më shumë nga virusi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...