Kina, gati fluturimet charter me 8 vende, përfshirë Italinë e shkatërruar nga virusi

Mos i humb

Gjykata Kushtetuese shpall të pavlefshëm Ligjin për Pagat

Gjykata Kushtetuese e ka shpallur të pavlefshëm Ligjin për Pagat në sektorin publik, duke e pranuar kërkesën e Avokatit të Popullit pas...

Djathë i Bardhë Furre me Vaj Ulliri dhe Spec Djegës

Përveç sallatave, pjatave kryesore dhe ëmbëlsirave, tavolina do pasuruar edhe me disa receta të shijshme. Këto specialitete luajnë rolin...

Infektohen disa punëtorë të Shërbimit Epidemiologjik në Durrës

Disa punonjës kanë rezultuar pozitivë në Shërbimin Epidemiologjik, pjesë e Drejtorisë së Shëndetit Publik Durrës. Përveç një laboranteje që...

Kina lanson satelit të ri me rezolucion të lartë në hapësirë

Sipas Agjencisë së Lajmeve Xinhua, vendi dërgoi një satelit për fotografim me rezolucion të lartë shumë dimensional në orbitën e planifikuar nga...

Në kohën kur bota ende nuk e ka marrë veten nga virusi vdekjeprurës i përhapur prej saj, Kina po kërkon zhbllokimin e lidhjeve ndërkombëtare.

Sipas gazetës vendase atje, “Global Times”, Pekini po bëhet gati të nisë një “ linjë të gjelbërt”, një “korsi” preferenciale për fluturimet charter me 8 vende, mes të cilëve dhe Italinë, një prej shteteve të goditura më rëndë nga Covid 19 në mbarë botën.

Në listë figrojnë edhe Japonia, Koreja e Jugut, Singapori, Franca, Gjermania, Britania e Madhe e Zvicra. Të interesuarit mund të bëjnë kërkesë e cila do të shqyrtohet e autorizimi do të lëshohet për një periudhe kohe nga 3 deri në 7 ditë.

Me këtë lëvizje, synohet t`i jepet fund politikës “5-1”, të ndërmarrë në muajin mars, sipas të cilës cdo kompani ajrore ishte e autorizuar të mbulonte rrugën drejt një vendi të vetëm, nga një qytet kinez në një të huaj për jo më shumë se një fluturim në javë me qëllimin të kufizohej i rreziku i kthimit të infektimeve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).