Kina njofton sanksione hakmarrëse për zyrtarët amerikanë mbi të drejtat e ujgurëve

Mos i humb

Gazment Koduzi: Spitali Covid 4 i mbyllur, ishte mashtrim i Edi Ramës

Eksperti i Shëndetësisë në PD, Gazment Koduzi, ka qenë sot në ambientet e spitalit Covid 4, ambientet e ish-Universitetit Kristal të inauguruar...

Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e...

Situata e zjarreve, drejtori i AKMC: Shumica e vatrave kanë qenë të qëllimshme

Drejtori i përgjithshëm i AKMC-së (Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile), Haki Çako, në një deklaratë për media rreth situatës së zjarreve është...

Ndryshimet kushtetuese në tryezën e Metës, klauzola që detyron Presidentin të flasë me heshtje

Në seancën e fundit te sesionit parlamentar pa konsensusin e opozitës jashtëparlamentare ndodhen në tryezën e Ilir Metës. Por...

Në një veprim hakmarrës, Kina njoftoi sanksione ndaj ligjvënësve amerikanë dhe një të dërguari për çështjen e të drejtave të ujgurëve në Xinjiang.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës, Hua Chunying, tha se Pekini vendosi sanksione për zyrtarët në Komisionin SHBA-Kinë, respektivisht siç raportoi e përditshmja Global Times, ambasadorin për Liritë Fetare Ndërkombëtare, Sam Browback, senatorin në Florida, Marco Rubio, senatorin në Teksas, Ted Cruz dhe kongresmenin në New Jersey, Chris Smith.

Të premten, Kina tha se do të ndërmarrë masa reciproke kundër SHBA-ve për shkak të sanksioneve ndaj një një anëtari të lartë të Partisë Komuniste Kineze dhe tre zyrtarëve të tjerë për abuzime të të drejtave të njeriut në rajonin kinez Xinjiang, që është shtëpia e muslimanëve ujgurë.

Komisioni SHBA-Kinë është një komision ekzekutiv i kongresit që u krijua për të monitoruar të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit në Kinë, i cili paraqet një raport vjetor tek presidenti amerikan dhe Kongresi.

Të enjten, Departamenti i Thesarit i SHBA-ve sanksionoi sekretarin e Partisë Komuniste Kineze në rajonin Xinjiang, Chen Quanguo.

Sipas njoftimit të SHBA-ve, Chen u emërua në rajon në vitin 2016, me një “histori famëkeqe të intensifikimit të operacioneve të sigurisë” në rajonin autonom Tibet për të përforcuar kontrollin mbi pakicat etnike të këtij rajoni.

Zyrtari i lartë i qeverisë po ashtu njihet si “arkitekti” i kampeve të paraburgimit masiv në Xinjiang.

Përcaktimet e sanksioneve janë në bazë të Aktit Global Magnitsky, që u miratua nga Kongresi Amerikan në vitin 2016.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...