Kina reagon ndaj tarifave doganore shtesë të SHBA-së

Mos i humb

Brazil, numri i vdekjeve nga COVID-19 arrin në 159

Numri i të vdekurve në Brazil nga koronavirusi i ri është rritur nga 23 në 159 persona, bëri të ditur ministri i...

Britani e Madhe, rritet në 759 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Britaninë e Madhe raportohen 181 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), ndërsa numri i përgjithshëm arrin në 759.

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Thaçi pritet të takojë liderët politikë, Vetëvendosje thotë se zgjedhjet janë të paevitueshme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se këtë javë do të ftojë në takim për konsultime të gjithë liderët e partive...

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Kinës, Hua Çunying, tha se vendi i saj është i vendosur për të ruajtur interesat legjitime dhe të drejtat ligjore dhe nuk dëshiron të bëjë luftë tregtare, porse nuk ka frikë nga një luftë e tillë, duke iu referuar dekretit të taifave doganore shtesë të nënshrkuar nga presidenti amerikan Donald Trump.

Zëdhënësja Hua në një konferencë të zakonshme për shtyp në kryeqytetin Pekin i bëri thirrje SHBA-së të marrin vendime të arsyeshme dhe të kujdesshme në lidhje me dekretin, i cili u nënshkrua dje nga Trump, i cili përfshin një tarifë shtesë prej rreth 60 miliardë dollarësh dhe kufizime të investimeve.

Ajo tha se nuk është marrë parasysh kostoja që do të paguajë Washingtoni për veprime arbitrare dhe shtoi se mesazhi i dhënë nga Kina nëse do të kundërpëgjigjen kundër SHBA-së është shumë i qartë dhe se Kina do të shkojë deri në fund në këtë çështje.

“Kina nuk dëshiron të bëjë luftë tregtare, por gjithashtu nuk ka frikë nga lufta tregtare”, u shpreh Hua.

Nga ana tjetër, Ministria kineze e Tregëtisë ka theksuar se hapi i SHBA-së është i njëanshëm dhe proteksionizëm i tregtisë, duke shtuar se kundërshtojnë kategorikisht dekretin e nënshkruar dje nga qeveria Trump, i cili sjell kufizime të investimeve dhe një tatimimim shtesë prej rreth 60 miliardë dollarësh për Kinën.

Presidenti amerikan Donald Trump dje nënshkroi dekretin i cili parasheh kufizime të investimeve dhe një tarifë shtesë doganore që mund të arrijë në rreth 60 miliardë dollarë për Kinën./Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

CoVid-19/ Shkon në 304 numri i të prekurve në vend

Shkon në 304 numri i të prekurve në vend nga koronavirusi. 27 raste të reja janë konfirmuar vetëm 24...

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...

COVID-19, Palestina zgjat bllokimin për një muaj

Palestina ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin e pjesshëm të vendit për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19).

Greqi/ Arrin në 55 numri i viktimave nga CoVid-19

Në Greqi ka shkuar në 55 numri i viktimave nga CoVid-19. Dy viktima janë shënuar në spitalin e Nauses...