Kina regjistron rritjen më të ulët ekonomike në 29 vite

Mos i humb

Në Britani 22 qytetarë të Qipros Veriore ndërrojnë jetë nga COVID-19

Njëzet e dy qytetarë të Republikës Turke të Qipros Veriore (RTQP) kanë vdekur nga koronavirusi i ri në Britani të Madhe.

Turkish Airlines pezullon të gjitha fluturimet e brendshme në Turqi

Turkish Airlines njoftoi se ka pezulluar të gjitha fluturimet e brendshme në Turqi deri më 20 prill, si masë parandaluese në luftën...

Kina ndihmon Shqipërinë me teste për COVID-19, ISHP: Një gjest bujarie i një vendi të madh!

Kina ka ndihmuar Shqipërinë, në këto ditë të vështira të përhapjes së koronavirusit, duke dhuruar teste për COVID-19. Lajmin...

Mbyllen të gjitha bizneset në Malishevë, përjashtuar marketet ushqimore, barnatoret dhe furrat

Nga sot, pa afat të caktuar, në mbështetje të ligjit për vetëqeverisjen lokale, statutit të komunës dhe në bazë të planit të...

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara sot, ekonomia e Kinës ka shënuar rritje prej 6,1 për qind në vitin 2019, duke regjistruar rritjen më të ulët në 29 vitet e fundit.

Byroja Kombëtare e Statistikave të Kinës ka publikuar të dhënat për vitin e kaluar ku thuhet se objektivi vjetor i qeverisë ishte 6 deri në 6,5 për qind, njoftoi agjencia e lajmeve Xinhua.

Të dhënat tregojnë se vendi është përballur me ngadalësim në krahasim me vitin 2018 kur regjistroi një rritje prej 6,8 për qind.

Të dhënat e reja u publikuan dy ditë pasi Kina nënshkroi marrëveshje tregtare me SHBA-të pas një lufte tregtare mbi tarifat që zgjati disa muaj.

Kjo është shkalla më e ulët e rritjes që nga viti 1990, kur në Kinë u shënuan trazira politike që çuan në ulje të rritjes ekonomike në 3,9 për qind.

Byroja tha se Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) i Kinës vitin e kaluar arriti në 99,09 trilionë juanë (14,38 trilionë dollarë). Sektori i shërbimeve të vendit përbënte më shumë se gjysmën e PBB-së së përgjithshme.

Sipas të dhënave, shitja me pakicë e mallrave të konsumit është rritur me 8 për qind në vitin 2019.

Të dhënat gjithashtu zbulojnë se deri në fund të vitit 2019, popullsia e Kinës ka tejkaluar 1,4 miliardë banorë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).