Kinë, 47 raste të reja me Covid-19 të importuara nga jashtë

Mos i humb

Gjoni: Plan ogurzi për të miratuar një palo draft për reformën zgjedhore

Pas përjashtimit me 10 ditë nga seancat plenare, deputeti i opozitës Ralf Gjoni deklaroi se nuk do...

Këtë vit nuk ka falje të Bajramit në xhami, kështu ndodh në gjithë botën, jo veç te ne

Sekretari i Përgjithshëm në Bashkësinë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu ka ripërsëritur se Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami.

Protesta të dhunshme për ushqim në Kili

Protestuesit dhe policia u përleshën dje në periferi të kryeqytetin kilen Santiago mes tensioneve për mungesat e ushqimit gjatë izolimit të koronavirusit.

SHBA, mbi 100 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 100.686, prej të cilëve 839 kanë humbur jetën në...

Derisa lufta e Perëndimit kundër koronavirusit të ri (Covid-19) po arrin kulmin, Kina, epiqendra origjinale e pandemisë, nuk ka raportuar asnjë rast vendor të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit, (AA).

Në konferencën e tij të përditshme për koronavirusin, Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë tha se vendi raportoi gjithsej 47 infeksione të reja, të gjitha këto nga jashtë.

Po ashtu raportuan katër vdekje të reja, tre në provincën më të goditur Hubei, duke çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 3.281.

“Rreth 491 pacientë u liruan nga spitali pas mjekimit dhe 1.215 persona që kishin pasur kontakte të ngushta me pacientë të infektuar u lanë të lirë nga vëzhgimi mjekësor. Numri i rasteve serioze në 174”, tha Komisioni.

Me shifrat e fundit, numri i rasteve të përgjithshme me Covid-19 arriti në 81.221, pasi numri i përgjithshëm i rasteve të importuara është 474.

Pas shfaqjes në Wuhan në provincën Hubei dhjetorin e kaluar, koronavirusi është përhapur në të paktën 169 vende dhe rajone, duke goditur fuqishëm Iranin, si dhe vendet evropiane dhe SHBA-në.

Numri i të vdekurve në Itali është mbi 6.800, dyfish i vdekjeve në Kinë, pasi vdekjet e lidhura me virusin arritën në 3.000 në Spanjë, 1.100 në Francë dhe 800 në SHBA.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka shpallur sëmundjen epidemi globale.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rritet mbi 370 mijë numri i rasteve me COVID-19

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë...

Maqedonia e Veriut konfirmon tre vdekje dhe 25 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 622 testime, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19, ndërsa Instituti për shëndet...