Kinë: Gjatësia e hekurudhës me shpejtësi të lartë do arrijë 35 000 km brenda këtij viti

Mos i humb

Covid-19/ 53 mijë të vdekur në mbarë botën, ja 10 vendet me numrin më të lartë të viktimave

Numri i të vdekurve në mbarë botën nga koronavirusi rritet dita ditës. Europa dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendet më...

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Coronavirusi kërcënon edhe kur jeni në gjumë!

Kur jemi zgjuar, nëse rastësisht thithim lëngje apo diç tjetër, automatikisht kollitemi. Fatkeqësisht, këtë nuk mundemi derisa jemi në gjumë

Vendi i parë në botë për të infektuar, Trump mendon të karantinojë disa pjesë të 3 shteteve vatra të koronavirusit në SHBA

SHBA është vendi i parë në botë sa i përket të infektuarve duke kaluar edhe Kinën, Italinë për të regjistruar një rekord...

Hekurudha me shpejtësi të lartë në Kinë do të arrijë një gjatësi prej 35 000 kilometrash, brenda këtij viti, duke zënë dy të tretat e gjatësisë së përgjithshme të këtij lloji hekurudhe në mbarë botën.

Kjo gjatësi është afro 100 herë më e madhe sesa largësia nga qyteti i Nju-Jorkut në atë të Uashingtonit në ShBA.

Sivjet janë ndërtuar në Kinë mbi 5 000 kilometra linja hekurudhore me shpejtësi të lartë, më e reja nga të cilat, ajo që lidh Nanchang-un dhe Ganzhou-n në provincën Jiangxi, hyri në funksionim të enjten.

Me të ashtuquajturit “trena plumb” pritet të bëhen 2.31 miliardë udhëtime individuale këtë vit, 3.4 herë më shumë se në vitin 2012./cri

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

CoVid-19/ Shkon në 304 numri i të prekurve në vend

Shkon në 304 numri i të prekurve në vend nga koronavirusi. 27 raste të reja janë konfirmuar vetëm 24...

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...

COVID-19, Palestina zgjat bllokimin për një muaj

Palestina ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin e pjesshëm të vendit për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19).

Greqi/ Arrin në 55 numri i viktimave nga CoVid-19

Në Greqi ka shkuar në 55 numri i viktimave nga CoVid-19. Dy viktima janë shënuar në spitalin e Nauses...