Kinë, Wuhan testoi pothuajse 10 milionë qytetarë për 10 ditë

Mos i humb

Greqi, rriten rastet e reja ‘të importuara’ me infeksionin Covid

Në Greqi po rritet frika përsa i përket numrit të rasteve të reja të infeksionit nga koronavirusi, të cilat duket se janë...

Arben Shehu zgjidhet me 108 vota kreu i KLSH

Parlamenti ka miratuar kandidaturën e Presidentit të Republikës Ilir Meta për kryetarin e ri të Kontrollit të Lartë të Shtetit.

Rama pas Shpend Ahmetit takon Behgjet Pacollin

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shkuar sot në mesditë në Bashkinë e Prishtinës ku është takuar me kryebashkiakun  Shpend Ahmeti.

Turqia dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshjen për ndërtimin e banesave

Ministri i Mjedisit dhe Urbanizimit i Republikës së Turqisë, Murat Kurum dhe ministri i Shtetit për Rindërtim i Shqipërisë, Arben Ahmetaj, kanë...

“Wuhan ka testuar 9.89 milionë persona gjatë fushatës së tij 10 ditore të provës nukleike në të gjithë qytetin ndërsa janë zbuluar 300 bartës asimptomatikë dhe asnjë rast i konfirmuar”, tha një zyrtar i komunës, sipas të përditshmes “Global Times”.

COVID-19 u shfaq për herë të parë në Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei, dhjetorin e kaluar. Mbi 11 milionë banorë jetojnë në qytet, i njohur për industrinë e tij të teknologjisë së lartë.

Testimi masiv filloi pasi një grup prej gjashtë rastesh të reja u raportua më 9 maj.

“Wuhan shpenzoi afër 900 milionë juan (126.58 milionë dollarë) në fushatën e tij të testimit nukleik në mbarë qytetin ndërsa shpenzimet do të merren nga qeveria në Wuhan”, tha Hu Yabo, nënkryetari ekzekutiv i Wuhanit.

Që nga fillimi i shpërthimit, Wuhan raportoi mbi 50 mijë raste me virusin vdekjeprurës.

Kina ka raportuar 83.022 raste me COVID-19 dhe 4.634 vdekje, shumica e të cilave janë regjistruar në provincën Hubei.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë konfirmoi të martën 5 raste të reja, të gjitha të importuara.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).