Kjo është dieta që mbron zemrën dhe mëlçinë!

52
0

Një dietë mesdhetare nuk është vetëm e mirë për zemrën- gjithashtu mund të rrisë shëndetin e mëlçisë, thekson një studim i ri.

Miratimi i dietës, i ngarkuar me fruta dhe perime, kokrra, vaj ulliri dhe peshk, ul rrezikun e hospitalizimit në pacientët me cirrozë, njofton kk.

Gjendja vdekjeprurëse, dhëmbëza e mëlçisë të shkaktuar nga dëmtime afatgjata, vret çdo milion njerëz në botë çdo vit, tregojnë shifrat.

Aktualisht nuk ka shërim dhe trajtim që sillet rreth ngadalësimit të përparimit të tij, para se të çon në nevojën për transplantim të mëlçisë ose edhe vret.

Shkencëtarët gjetën se dieta e cila përmban vetëm një sasi të vogël të mishit të kuq, përmirëson diversitetin mikrobik të zorrëve të pacientëve me cirrozë./Kosova Post/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here