Kompanitë e mëdha, letër Trumpit: Jo luftë tregtare me Kinën

Mos i humb

Shqipëri : Sokol Sadushi zgjidhet zv/kryetari i Gjykatës së Lartë, do ushtrojë kompetencat e kryetarit

Sokol Sadushi është zgjedhur zëvendëskryetar i Gjykatës së Lartë. Vendimi në fjalë u mor gjatë ditës së sotme, në mbledhjen e përgjithshme...

Vlerësimi i Komisionit Europian: Kriza ekonomike prej Covid më serioze sesa pritej

Krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian parashikon që ekonomia e bllokut do të tkurret më shumë sesa pritej më parë, për shkak të...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

BE kontrolle kufitare për britanikët

Bashkimi Europian u bëri të qartë britanikëve se pavarësisht rezultatit të marrëveshjes tregtare midis dy palëve, ata do të konsiderohen si shtetas...

Kompanitë e njohura amerikane Adidas, Nike dhe Puma i bëjnë thirrje presidentit Donald Trump t’i japë fund sa më parë luftës tregtare me Kinën, duke e quajtur “katastrofike” vendosjen e tarifave të reja.

Përmes një letre drejtuar presidentit amerikan, prodhuesit e njohur të veshjeve sportive iu bashkuan më shumë se 170 kompanive të tjera, të cilat bëjnë apel që atletet e tyre të përjashtohen nga tarifat e reja në importet e Kinës.

Administrata amerikane ka rritur këtë muaj tarifat ekzistuese ndaj importeve kineze dhe po kërcënon t’i vendosë këto tarifa pothuajse në të gjitha produkteve kineze të importuara në Shtetet e Bashkuara. Kjo do të përfshijë taksa shtesë për mallrat e konsumit, si ato elektronike dhe veshjet, duke përfshirë atletet dhe “smartphone”-t.

Kjo masë ka shkaktuar alarm te shitësit dhe prodhuesit, të cilët mbështeten te mallrat nga Kina.

“Tarifa shtesë e propozuar prej 25 për qind ndaj atleteve do të ishte katastrofike për konsumatorët tanë, kompanitë tona dhe ekonominë amerikane në tërësi”, thuhet në letrën e prodhuesve të njohur amerikanë.

Në letër thuhet se industria e këpucëve sportive tashmë paguan 3 miliardë dollarë detyrime dhe se tarifat shtesë do të rrisnin kostot dhe çmimet. Trump ka thënë më herët se konsumatorët amerikanë mund t’i shmangin tarifat, duke blerë prodhime të njëjta nga burime të tjera.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...