Koncesioni për sterilizimin/ SPAK regjistron kallëzimin e Nismës ‘Thurje’, javën e ardhshme do merren në pyetje personat e përfshirë

Mos i humb

“Vjeshta ka trokitur”, Tritan Kalo: Tendencë rizgjimi të rasteve me COVID-19, por…

Mjeku i njohur infeksionist, Tritan Kalo vjen me një mesazh për qytetarët shqiptarë, ndërsa paralajmëron se do të ketë një tendencë në...

OFL zbarkon në Dibër, u kërkon deklarimin e pasurisë tre të dënuarve për vrasje

Operacioni Forca e Ligjit u ka kërkuar deklarimin e pasurisë 3 shtetasve të dënuar veprën penale “Vrasja me paramendim”.

Shoqata “Drejtësi për drejtësinë” kallëzon në SPAK anëtaren e KPK-së Brunilda Bekteshi

Shoqata “Drejtësi për Drejtësinë” ka kallëzuar në SPAk anëtaren e KPK-së Brunilda Bekteshin. Kjo shoqatë shprehet se Bekteshi, gjatë...

Zvicra voton ‘jo’ për kufizimin e lëvizjes së lirë me BE

ZVICËR- Zvicra i tha sot “jo” me shumicë të madhe votash nismës së të djathtës populiste për të kufizuar emigracionin e shtetasve...

SPAK, Struktura e Posaçme Anti Korrupsion ka regjistruar kallëzimin e Nisma ‘Thurje’ lidhur me zyrtarët e përfshirë në dhënien me koncesion të procesit të sterilizimit. Pritet që javën e ardhshme SPAK të marrë në pyetje personat e kallëzuar si dhe ata që kanë firmosur kontratën, përfshirë edhe kompaninë ftuese.

Më 23 dhjetor Nisma “Thurje” depozitoi pranë Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, një kallëzim penal për zyrtarët e përfshirë në procesin e dhënies me koncesion të procesit të sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale.

Përfaqësues të Nisma ‘Thurje’, Endri Shabani dhe Artan Koni kërkuan hetimin e zyrtarëve duke nisur nga ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja, të cilët sipas tyre kanë abuzuar me buxhetin e shtetit.

Kallëzimi:

Në kallëzim e depozituar në Prokurori renditen katër çështjet për të cilën kërkohen hetime për këtë koncesion.

Për këtë koncesion paditësit ngrenë dyshimet:

“Së pari kemi dyshime për nevojën e marrjes së këtij shërbimi nga një palë e tretë në kushtet kur ai kryhej prej dekadash nga vetë spitalet publike.

Së dyti ka dyshime për procedurat e dhënies së këtij shërbimi me konçesion.

Së treti, kemi dyshime për përmbajtjen e kontratës konçesionare, nëse është hartuar në një formë të tillë që i shkakton dëme financiare buxhetit të shtetit.

Së katërti, jemi të shqetësuar për çmimin e shërbimit të dakordësuar në kontratë. Vlen për tu hetuar nëse kompania ka investuar vërtet 12 milion Euro”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...