Konferenca ndërkombëtare mbi Bejrutin zotohet për 250 milionë euro ndihmë

Mos i humb

I përfshirë në ngjarje kriminale, arrestohet 43-vjeçari.

Policia e Elbasanit në kuadër të operacionit policor të koduar “Zaranika” arrestoi 43-vjeçarin Gentian Mino. Për të jykata e...

“Vaksinat antiCovid janë shumë të rrezikshme dhe sulmojnë ADN-në tonë”, virologu gjerman Hendrik Streeck rrëzon teoritë konspirative

Çfarë mendon një nga ekspertët më të njohur gjermanë për Coronën për teoritë e çuditshme konspirative dhe tezat e teoricienëve konspirativë dhe...

Ministri i jashtëm gjerman vetëizolohet, anëtari i stafit rezulton pozitiv me koronavirus

Ministri i Punëve të Jashtme në Gjermani, Heiko Mass është vetëizoluar pasi një anëtar i stafit të tij të sigurisë ka rezultuar...

Covid 19 “futet” në shkolla e gjimnaze. Ja rastet në Vlorë, Gjirokastër e Bulqizë

Me nisjen e vitit të ri shkollor regjistrohen edhe rastet e para të infektimeve. Kështu në Gjirokastër, është regjistruar...

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka udhëhequr një konferencë donatorësh ndërkombëtarë për të përshpejtuar ndihmën ndaj kryeqytetit libanez, Bejrut, i cili javën e kaluar pësoi dëme të mëdha nga shpërthimi shkatërrues.

Gjithsej 250 milionë euro (294.5 milionë dollarë) u zotuan nga të gjitha vendet e përfshira në konferencën ndërkombëtare. Pallati presidencial Elysee njoftoi se do ndihmojë me 30 milionë euro. 

Mbi dhjetë liderë botërorë u takuan të dielën pasdite përmes tele-konferencës. Presidenti Macron u bashkua nga jugu i Francës, ku aktualisht është në pushime.

Të martën e kaluar, dy shpërthime masive tronditën Portin e Bejrutit, pasi mori flakë një rezervë e lënë pas dore me 2.750 tonë nitrat amoniumi të ruajtur në një depo.

Nitrati i amoniumit është një substancë kimike që shpesh përdoret për të përgatitur bomba, por terrorizmi është përjashtuar si një shkak i mundshëm i shpërthimeve në Bejrut.

Shpërthimet, që në shkallën e Rihterit u llogaritën me magnitudë 3.5, shkatërruan ndërtesat në një distancë me milje. Të paktën 158 persona humbën jetë, rreth 6 mijë të tjerë u plagosën, ndërkohë rreth 300 mijë kanë mbetur pa strehë.

Midis të prekurve nga shpërthimet kishte edhe shtetas francezë, dy humbën jetën dhe 19 u plagosën.

Libani tashmë ishte në krizë, me probleme të rënda financiare dhe ekonomike, si dhe me praninë e thellë të korrupsionit në vazhdim.

Gjatë dy netëve të fundit, protestuesit kanë dalë në rrugë me demonstratat të dhunshme anti-qeveritare, duke sulmuar ndërtesat zyrtare dhe duke u përplasur me policinë.

Macron në hapjen e konferencës ndëkombëtare të donatorëve adresoi zemërimin e protestuesve.

“U takon autoriteteve të veprojnë në mënyrë që vendi të mos fundoset dhe t’u përgjigjet aspiratave që populli libanez po shpreh tani, në mënyrë të ligjshme në rrugët e Bejrutit”, tha Macron.

Franca të mërkurën e kaluar dërgoi dy aeroplanë ushtarakë të ngarkuar me 18 ton pajisje mjekësore dhe 700 ton ndihmë ushqimore.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Fiq Të Thatë Me Vaj Ulliri, Kura 40 Ditore E Shëndetit

Në shumë vende bregdetare të zonës së Mesdheut, njerëzit betohen për të mirat që vijnë nga një kurë e thjeshtë dhe shumë...

Shkarkimi i Prelës, reagon Salianji: Shpëtoi kriminelë e trafikantë, si duhej as dreqit. Po ju vjen dita!

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar në lidhje me shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela, ish-drejtuese e Krimeve të...

Kriza e koronavirusit/ Paralajmërimi i BE: Në disa shtete ka situatë më të keqe se në mars

EUROPË– Pandemia e koronavirusit ka krijuar një situatë shumë të vështirë që në fillim të këtij viti e duket se do të...

Republikanët sigurojnë votuesit amerikanë për tranzicion paqësor të pushtetit

Republikanët kanë reaguar me vendosmëri ndaj refuzimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u deklaruar rreth transferimit të pushtetit në mënyrë paqësore...

EULEX në aksion, bastisen zyrat e OVL-UÇK

Policë të armatosur të EULEX janë parë teksa kanë hyrë në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtrare të...