Konsumimi i karrotës, më i rëndësishëm sesa mendoni!

Mos i humb

SHBA arrin një marrëveshje tjetër për sigurimin e 100 milionë dozave të vaksinës kundër koronavirusit

Dy kompani të mëdha farmaceutike do të furnizojnë qeverinë e SHBA-së me 100 milion doza të një vaksine eksperimentale kundër coronavirusit.

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Në 24 orët e fundit në Brazil shënohen 1.154 vdekje dhe në Meksikë 857 nga covid-19

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), në 24 orët e fundit në Brazil janë shënuar 1.154 vdekje, ndërsa në Meksikë 857.

Plas dhuna brenda komisariatit të Lezhës, vëllezërit bëjnë për spital efektivin e “Shqiponjave”

Policia e Lezhës ka arrestuar katër persona, të cilët janë përplasur me efektivët brenda komisariatit, duke kundërshtuar dhe goditur punonjësin e forcave...

Karrota është njëra ndër perimet më të preferuara për shumë njerëz. Ajo së bashku me portokallin janë të njohura për njerëzimin që nga shekujt XVI dhe XVII.

Ato janë burim i shumë vitaminave dhe fibrave, shumë të nevojshme për trupin e njeriut.

Disa studiues kanë ardhur në përfundim se karrota mund të parandaloj sëmundjen e kancerit. Gjithashtu thuhet se një filxhan i karrotave të copëtuara përmban vetëm 52 kalori, kurse më shumë fibra. Në këtë kupë filxhani ju do të merrni gjithë vitaminën A që ju nevojitet për një ditë. Kjo në saje të beta-karotenit që i jep karrotës ngjyrën e portokallit, e cila parandalon humbjen e shikimit tek njerëzit.

Karrotat gjithashtu janë burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C, e cila luan rol shumë të rëndësishmen në sistemin tuaj imunitar. Ato gjithashtu ndihmojnë ne rastet e ftohjes dhe të gripit, duke lehtësuar këto simptoma.

Një studim i vitit 2011, tregon që lëngu i karrotës pengon përparimin e leuçemisë , për të cilen studiuesit mendojnë se poliacetilenet janë agjenti aktiv që vret disa lloje të qelizave të leuçemisë.

Perfitimet e karrotës janë të shumta, ato gjithashtu përmbajnë antioksidant si dhe kimikate të prodhuara nga bimët, të cilat ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak. Ato përveç kësaj ndimojnë edhe për reduktimin e presionit të lartë të gjakut dhe sëmundjeve të zemrës.

Meqenëse mësuam kaq shumë perfitime të karrotës, ta konsumojmë sa më shumë atë, trupi juaj do t’ju falenderoj për këtë .

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...