Koreja e Veriut pretendon se ka testuar pajisje të reja raketore

Mos i humb

Rama: Për pak javë nis ndërtimi i shtëpive të para individuale

Sot u bë prezantimi i Planit për Rindërtimin e Kombinatit. Arkitekti që do të merret me projektin tha se...

Arrestohet në pikën kufitare të Morinës Maqedonasi në kërkim ndërkombëtar

Një tjetër person i shpallur në kërkim ndërkombëtar arrestohet nga Policia e Shtetit. Bëhet fjalë për një 37 vjeçar maqedonas të shpallur...

Kryevirologu amerikan: Covid është bërë më i fortë, pandemia në fillimet e saj

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci ka deklaruar se ‘Koronavirusi është bërë më i fortë’ dhe se ne ‘do të duhet të jetojmë me...

Perime të Pjekura me Kos e Hudhra

Një pjatë e shijshme, fantastike e pasur me vlera ushqyese dhe ideale për të shoqëruar një vakt të shëndetshëm dreke apo edhe...
Seul

Koreja e Veriut ka njoftuar se testet e saja raketore të ditës së djeshme kanë përfshirë një lloj të ri të raketave balistike të lançuara nga nëndetëset (SLBM).

Agjencia shtetërore e Koresë së Veriut KCNA pretendon se lançimi i suksesshëm “na çon në një fazë të re në frenimin e kërcënimeve të jashtme”.

“Lançimi testues në mënyrë shkencore dhe teknika ka konfirmuar indekset kryesore taktike dhe teknike të raketës balistike të sapo dizajnuar”, thuhet në raportimin e KCNA.

Ky ishte testi i 11-të i Koresë së Veriut këtë vit, por është testi i parë i SLBM-së që nga viti 2016, dhe shtetit të izoluar i është ndaluar zhvillimi i teknologjisë së raketave balistike në bazë të kufizimeve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Presidenti i amerikan Donald Trump në mënyrë të hapur ka toleruar testet e mëparshme duke u bazuar në atë se ishin lançime me rreze të shkurtër, mirëpo mbetet të shihen komentet e tij për eksperimentimin e Koresë së Veriut me SLBM-të potencialisht shumë më kërcënuese.

Zyrtarët nga Washington-i dhe nga Pyongyang-u të shtunën duhet të mbajnë negociata në nivel të grupeve të punës në lidhje me denuklearizimin e Koresë së Veriut.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ambasada e SHBA-së: Kuvendi ka humbur shpërqendrimin, njerëzit e Kosovës meritojnë më mirë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar ndaj veprimeve të mbrëmshme që ndodhë në Kuvend, konkretisht sulmit verbal...

Erdoğan: Më 24 korrik do të falet namazi i xhumasë në Ajasofja

Në një fjalim drejtuar kombit, presidenti Erdoğan komentoi statusin e ri të Ajasofjas, e cila u përdor si një muze në dekadat...

Hajdari flet me gjuhën e Ramës, i nxjerr videon e dytë Lulzim Bashës

Teksa kishte dalë në një konferencë për mediat, pas vendimit për ndryshime kushtetuese, që sjellin hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve...

Australi: Humb jetën 17-vjeçari, u sulmua nga një peshkaqen

Një djalë adoleshent vdiq nga një sulm i një peshkaqeni ndërsa po lundronte në brigjet lindore të Australisë, tha policia të Shtunën,...

Turqia neutralizon 8 terroristë të PKK-së në veri të Irakut

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se në kuadër të operacionit “Kthetra-Tigri” u neutralizuan 8 pjesëtarë të organizatës terroriste të PKK-së në veri...