Koreja e Veriut refuzon mundësinë për bisedime me SHBA-në

Mos i humb

Vërshime në Zvicrën lindore pas shirave të mëdha

Gjatë natës nga e hëna në të martë, shirat e rrëmbyeshëm kanë goditur veçanërisht fuqishëm Zvicrën Lindore. Shiu më i madh brenda...

Tragjedia në Bejrut, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë: Të trishtuar për këtë ngjarje, jemi pranë popullit libanez

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë shpreh ngushëllime për ngjarjen tragjike të ndodhur në Bejrut të Libanit, ku nga shpërthimi i fuqishëm në port...

Si Të Përballesh Me Simptomat Fizike Të Ankthit

Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente tek çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës...

Avokati i Shullazit ankimon vendimin: Punon në burg dhe ka sjellje të mirë!

“Kokat” e krimit kanë nisur të refuzojë izolimin në qelitë e burgut të sigurisë së lartë “41 bis”. Të parët që e...

Agjencia zyrtare koreano-veriore e lajmeve (KCNA) njofton se kreu i Departamentit për çështjet me SHBA-në në Ministrinë e Jashtme të Koresë së Veriut, Kwon Jong Gun ka deklaruar se “Zv.ministrja e parë e jashtme Choe Son Hui tha se ende ka persona që flasin për ndërmjetësim në bisedime mes dy vendeve edhe pasi Koreja e Veriut u shpreh qartë se nuk do të bisedojë me SHBA-në”.

“Nëse duhet ta shprehim hapur, nuk kemi qëllim për t’u ulur përballë me SHBA-të”, deklaroi Kwon.

Duke vënë në dukje se Choe pak kohë më parë ka shprehur qartë qëndrimin e saj për “thëniet e pavend për një samit Kore e Veriut-SHBA”, Kwon Jong Gun tha se përpjekjet e Koresë së Jugut për “ndërmjetësim” do të jenë të kota.

Zv.sekretari i Departamentit amerikan të Shtetit, Biegun pritet të mbërrijë sot në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, për të biseduar lidhur me bisedimet e ndërprera bërthamore.

Pheniani nuk planifikon të vazhdojë bisedimet bërthamore me SHBA-në

Kreu i Departamentit për çështjet me SHBA-në Ministrinë e Jashtme të Koresë së Veriut, Kwon Jong Gun në një deklaratë të shtunën tha se nuk kanë plan të vazhdojnë bisedimet bërthamore me SHBA-në përsa kohë që ky vend nuk braktis politikat “armiqësore” kundër qeverisë së Phenianit.

“A është e mundur të bisedohet ose të bëhet marrëveshje me SHBA-në e cila vazhdon politikat e saj armiqësore kundër Koresë së Veriut duke injoruar marrëveshjet e arritura më parë në samit?”, tha ai.

Ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare të SHBA-së, John Bolton në një deklaratë të enjten kishte pretenduar se presidenti amerikan Donald Trump para zgjedhjeve mund të zhvillojë një samit surprizë në muajin tetor me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un.

Bisedimet bërthamore mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut

Presidenti amerikan Trump dhe lideri verikorean, Kim Jong-un për herë të parë u takuan në Singapor më 12 qershor 2018 ku arritën një dakordim për paqe të qëndrueshme dhe për pastrimin e Gadishullit koreano-verior nga armët bërthamore.

Dy liderët u takuan më pas në kryeqytetin vietnamez, Hanoi më 26-27 shkurt 2019 por samiti nga ajo që pritej përfundoi në mënyrë të shpejtë dhe pa marrëveshje. Së fundmi Trump dhe Kim u takuan në ‘zonën e çmilitarizuar’ mes dy Koreve dhe u dakorduan për vazhdimin e procesit të bisedimeve bërthamore.

Bisedimet në nivel pune që u mbajtën në tetor 2019 në Suedi mes dy vendeve u ndërprenë pasi sipas koreanoveriorëve, amerikanët vazhdojnë “qëndrimet dhe veprimet e vjetra”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...