Koronavirusi, ministri italian: Kemi izoluar virusin, lajm me rëndësi ndërkombëtare!

Mos i humb

Zelandë e Re, sulmuesi në xhamitë në Christchurch shpallet fajtor

"Supremacisti i bardhë" australian, i akuzuar për ekzekutimin e 51 besimtarëve muslimanë vitin e kaluar në dy xhamitë në Christchurch të Zelandës...

Thaçi: Të hënën nis takimet me partitë politike, do të mundohemi t’i evitojmë zgjedhjet

Presidenti i Kosoves, Hashim Thaçi bëri të ditur se të hënën do të fillojë takimet me liderët e partive politike, për të...

Iran, shtyhen deri më 8 prill masat kufizuese

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, njoftoi se masat kufizuese për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në vend do të vazhdojnë deri...

LDK-ja bëhet bashkë me PAN-in, pritet ta shkarkojnë Kurtin

Sot do të mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës për shkarkimin e Qeverisë Kurti. Kuvendi i Kosovës sot mban...

“Ne kemi izoluar virusin”, kështu tha Ministri i Shëndetësisë italiane, Roberto Speranza në një konferencë për shtyp në Spallanzani.

“Të izolosh virusin do të thotë shumë mundësi për të studiuar, kuptuar dhe verifikuar më mirë se çfarë mund të bëhet për të ndaluar përhapjen,” tha ministri.

Speranza gjithashtu siguron që zbulimi të vihet në dispozicion të të gjithë komunitetit shkencor: «është një lajm me rëndësi ndërkombëtare. Ky rezultat do të thotë të kemi shumë më shumë shanse për të kuptuar, për të studiuar, ne jemi shumë krenarë që vendi ynë e ka arritur këtë qëllim ».

«Hapësirat janë të hapura për teste të reja diagnostikuese dhe vaksina. Italia bëhet partneri referencë për këtë studim, “tha drejtori shkencor i Institutit Spallanzani Giuseppe Ippolito.

Dy turistët kinezë të testuar pozitivisht për koronavirus janë shtruar në spitalin Spellanzani.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë, rritet në 112 numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka konfirmuar se katër persona të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Turqi, rritet në 214 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Turqisë ka informuar se numri i vdekjeve në nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...