Koronavirusi/ Von der Leyen i kërkon falje Italisë: Tani BE është me ju

Mos i humb

Shqipëri : 9 raste të reja me COVID-19, 15 të shtruar në spitalin Infektiv

Gjatë 24 orëve të fundit janë identifikuar 9 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Teksa...

Kina e trajtoi koronavirusin sikurse BRSS-ja Çernobilin

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien e ka krahasuar mënyrën sesi e ka trajtuar Kina situatën me koronavirusin,...

Greqia : Nis nga 1 qershori fushatë vaksinimit.

Organizmi grek i kontrollit të barnave EOF, ka dhënë dritën jeshile për vaksinimin vullnetar kundër tuberkulozit që prej datës 1 qershor.

Kosovë : 2 pacientë me Covid-19, në gjendje të rëndë shëndetësore

Në klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, sot me 26.05.2020, janë të hospitalizuar 10 raste. Prej tyre...

Evropa po mobilizohet përkrah Italisë, por duhet të pranohet se në ditët e para të krizës, përballë nevojës për një përgjigje të përbashkët, “shumë kanë menduar vetëm për problemet e tyre të shtëpisë”.

Presidentja e komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, shkruan në një letër: “Ishte një sjellje e dëmshme që mund të ishte shmangur, por tani Evropa ka ndryshuar ritmin e saj”.

Në letrën e publikuar nga La Repubblica, von der Leyen nënvizon se Italia është prekur nga koronavirusi “më shumë se çdo vend tjetër evropian. Ne jemi dëshmitarë të kësaj. Mijëra njerëz humbën të dashurit e tyre. Mjekët në lot në repartet spitalore. Një vend i tërë – dhe pothuajse një kontinent i tërë – i mbyllur në karantinë “.

Për numrin një të Komisionit të BE-së, Italia “është bërë gjithashtu burimi më i madh i frymëzimit për të gjithë ne. Mijëra italianë – stafi mjekësor dhe vullnetarët – iu përgjigjën thirrjes nga qeveria dhe nxituan duke ndihmuar rajone të prekura më keq. Industritë e modës tani po bëjnë maska mbrojtëse. Muzika nga ballkonet ka mbushur rrugët e shkreta – duke ngrohur zemrat e miliona njerëzve “.

“BE ka ndryshuar ritmin e saj”, “Evropa ka ndryshuar ritmin e saj”, thotë Ursula von der Leyen. “Ne kemi bërë gjithçka që është e mundur për t’i sjellë vendet evropiane të arsyetojnë si ekip dhe të sigurojnë një përgjigje të koordinuar për një problem të përbashkët. Dhe ne kemi parë më shumë solidaritet këtu në Evropë sesa kudo tjetër në botë.”

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rritet mbi 370 mijë numri i rasteve me COVID-19

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë...

Maqedonia e Veriut konfirmon tre vdekje dhe 25 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 622 testime, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19, ndërsa Instituti për shëndet...