Kosova humbë 80 milionë euro, “zhduket” Dhurata Hoxha

Mos i humb

Bien në pranga 2 të rinj dhe bashkëpunëtorja e shpërndarësit të drogës

Një rast i shpërndarjes së drogave të forta është goditur në Durrës. Nga operacioni policor i koduar “HIGH QUALITY”...

’Viti shkollor nuk do të përfundojë më herët’’, Shahini: Po përgatitemi për mësim online edhe pas 6 prillit

Në fillim të video-mesazhit të saj, Ministrja Besa Shahini gjen rastin të adresojë një shqetësim në lidhje me një video të rreme,...

SHBA, mbi 4.000 të vdekur nga koronavirusi

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në SHBA ka tejkaluar shifrën 4.000, tregojnë të dhënat e publikuara sot nga Universiteti "Johns Hopkins".

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...

Ministrja e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha javën e kaluar kërkonte vazhdimisht në disa deklarata që të miratoheshin tri projektligje në seancën e të hënës. Vetë Hoxha kishte thënë se mosmiratimi i tri projektligjeve do të bënte që Kosova të humbiste fonde me vlerë mbi 80 milionë euro nga IPA gjatë vitit 2018.

Por, vetë ministrja e Integrimeve ka zgjedhur “zhdukjen” nga përgjegjësia për të shtyrë përpara miratimin e këtyre projektligjeve. Ajo nuk ka qenë fare në seancën e të hënës ku pritej të diskutohej për këtë temë.

Madje, Hoxha nuk ka qenë fare dje as në mbledhjen e qeverisë.

Burimet tona mësojnë se ministrja Hoxha ndodhet në pushime.

“Miratimi i këtyre tri ligjeve në fillim të javës së ardhme, mundëson aplikimin për projektet që nga 1 shtatori. Në rastin më të keq, shtyrja e tri projektligjeve për miratim në shtator, pamundëson aplikimin në fonde me vlerë mbi 80 milion euro, gjatë vitit 2018. Interesi i qytetarëve është i qartë, miratimi i ligjeve, publikimi në gazetën zyrtare dhe qasja në fonde, nga 1 Shtatori. Ndryshe, procesi pëson dëme të rënda, të shkaktuara nga egot e partive politike. Këtë më së paku e meritojnë qytetarët e Republikës së Kosovës” kishte paralajmëruar ajo të premten që lamë pas në një deklaratë./Mesazhi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rastet me COVID-19 rriten në mbi 4,000

Rusia sot raportoi 601 raste të reja të koronavirusit të ri(COVID-19) dhe katër vdekje. Numri i përgjithshëm i rasteve...

“Ekonomia e Kosovës do të shënojë rënie prej 2 deri në 4 për qind për shkak të COVID-19”

Prishtinë Banka Qendrore e Kosovës (BQK) konsideron se pandemia e koronavirusit (COVID-19) e përhapur edhe në Kosovë do...

Iran, rritet në 3.294 numri i vdekjeve nga COVID-19

Irani ka raportuar 134 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 3.294 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Stafi i Spitalit të Traumës dhuron gjak për pacientët që kanë nevojë

Stafi i Spitalit Universitar të Traumës, në këtë kohë të vështirë për vendin, shkaktuar nga pandemia Covid-19, është bërë pjesë e nje...

Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të cilave i...