Kosova nënshkruan marrëveshje për Sigurime Sociale me Belgjikën

Mos i humb

Francë, numri i vdekjeve nga koronavirusi rritet në 1.995

Gjithsej 297 raste të reja të vdekjeve janë regjistruar në Francë, duke regjistruar një rënie të vogël në numrin e vdekjeve nga...

COVID-19/ Samiti i G20 jep 5 trilionë dollarë për të shpëtuar ekonominë botërore

amiti i G20, i mbledhur ditën e sotme për situatën e krijuar nga koronavirusi, ka vendosur të japë shumën marramendëse prej 5...

OKB thirrje vendeve të “zvogëlojnë numrin e njerëzve në burgje”

Komisionerja e Lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut, Michelle Bachelet, në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (Covid-19) u...

Belgjikë, rritet në 7.284 numri i rasteve me koronavirus

Në Belgjikë është rritur në 7.284 numri i rasteve me koronavirus ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në 289.

Qeveria e Kosovës dhe Mbretëria e Belgjikës kanë nënshkruar Marrëveshje për Sigurime Sociale, përmes së cilës  rritet bashkëpunimi dhe rregullohen procedurat pensionet e të gjithë atyre personave që kanë jetuar në Belgjikë.

Me këtë rast Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, tha se kjo marrëveshje përveç që u siguron pensionet qytetarëve të Kosovës që kanë jetuar në Belgjikë, rregullon edhe  bashkëpunimin në mes shtetit të Kosovës dhe Belgjikës.

“Marrëveshja, përveç rëndësisë së përmbajtjes që ka ajo rregullon bashkëpunimin reciprok të fushës sociale dhe rregullimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Mbretërisë së Belgjikës. Me këtë marrëveshje mundësohet e drejta e qytetarëve që t’i marrin pensionet familjare dhe pensionet invalidore të punës.  Pas arritjes së moshës së pensionit kanë të drejtë që të marrin jo vetëm në Belgjikë, por edhe këtu. Për të gjithë ata që kanë dhanë kontributin në Kosovë dhe për një arsye apo tjetër që vendosin të jetojnë në Belgjikë, kanë drejt të marrin pensionin e tyre”, u shpreh ministri Pacolli.

Në anën tjetër edhe ambasadori i Belgjikës Francois Bontemps, e cilësoi tejet të rëndësishme nënshkrimin e kësaj marrëveshje. Sipas tij kjo marrëveshje është një hap më shumë drejt afrimit të rregullimit të marrëdhënieve në mes Belgjikës dhe Kosovës.

“Është marrëveshje shumë e rëndësishme për sigurime sociale të punëtorëve apo ndërmarrësve që punojn  në fushën e sigurimeve sociale. Kjo marrëveshje është praktike për qytetarët tanë sepse e bënë këmbimin në mes njerëzve dhe lidhjen më të fuqishme ne mes dy shteteve. Andaj kjo marrëveshje do të konsolidojë marrëdhëniet tona, dhe do të ketë mirëbesim në mes këtyre dy shteteve” u shpreh ambasadori i Belgjikës Francois Bontemps.

Ndryshe, kjo marrëveshje është nënshkruar në vitin 2018 në Belgjikë dhe hyn ne fuqi me 1 Qershor të këtij viti.

Ndërsa në fund të takimit Ministri Pacolli iu dhuroi ambasadorit të Belgjikës librin e Pavarësisë së Kosovës, derisa për pak minuta ia shpjegoi historinë, vlerën dhe rëndësine e atij libri.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...