Kosovë, i dorëzohet detyra shefit të ri të KFOR-it turk

Mos i humb

Guterres thirrje zyrtarëve amerikanë për vetëpërmbajte në ndërhyrjen gjatë protestave

Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, Guterres është shprehur se "Është e trishtueshme të shikojmë ngjarje të dhunës në...

Iran, rritet në mbi 7.900 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Iran, 64 njerëz kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...

Hapet një spital tjetër të urgjencave në Stamboll

Spitali i Urgjencave i sapohapur në Yeşilköy të Stambollit u emërua me emrin e Prof. Dr. Murat Dilmener, mjekut dhe akademikut turk...

Fetahu: Me dinjitet do të luaj rolin e bartësit të paqes dhe unitetit

Ushtruesi i detyrës Reis-ul-Ulema, Fetahu, vizitoi selinë e BFI-së në Shkup dhe mbajti konferencën e tij të parë për shtyp që nga...

Sot në Prizren u mbajt ceremonia e dorëzim-pranimit të detyrës së shefit të kryesisë së delegacionit turk që vepron në kuadër të Misionit të Forcave Paqeruajtëse të Kosovës (KFOR), (AA).

Koloneli Numan Baş, i cili mbajti detyrën për një vit, ia dorëzoi atë kolonelit Savaş Yanar.

Në ceremoninë e organizuar në kazermën Sulltan Murat në Prizren, të pranishëm ishin ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Anton Quni, ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, Emilija Redzepi, ambasadori turk në Prishtinë, Çağrı Sakar, komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjeneral Michele Risi, kreu i Partisë Demokratike Turke të Kosovës (KDTP) dhe deputeti Fikrim Damka, deputetja e KDTP-së Fidan Jilta, kryetarë të komunave, ushtarë të vendeve të tjera që veprojnë në kuadër të KFOR-it dhe përfaqësues të institucioneve dhe organizatave turke.

Në fjalën e tij gjatë ceremonisë që filloi me intonimin e himneve të dy vendeve, Baş tha se ushtarët turq kanë punuar me të gjitha forcat për të kontribuuar për paqen në Kosovë.

Ai tha se brenda një viti kanë realizuar 33 projekte në fushat e nevojshme në mbështetje të popullit kosovar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Covid-Kina e gatshme të punojë me Gjermaninë dhe BE për të mbështetur OBSH

Gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel për të katërtën herë që nga shpërthimi i pandemisë, Presidenti Kinez Xi Jinping theksoi...

Lidhje të paligjshme të energjisë në banesën e tij dhe të vëllait, arrestohet elektricisti në Tepelenë

MEMALIAJ – Një person ka rënë në prangat e policisë për shkak se akuzohet se ka kryer lidhje të paligjshme të energjisë...

Covid në Britaninë e Madhe lulëzon skllavërinë moderne, viktimat nga Ballkani dhe Europa Lindore

Nga abuzimi në botën e punës deri tek shfrytëzimi seksual. Skllavëria moderne është një industri e lulëzuar e krimit në Mbretërinë e...

Ambasadori i Gjermanisë i kërkon Hotit të vazhdojë të qeverisë me standardet e vëna nga Kurti

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt thotë se presin nga qeveria e re me kryeministër Avdullah Hotin që të vendosë standarde...

PostCovid-Turqia rikthen fluturimet ajrore me 40 shtete në qershor

Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete në muajin qershor, dhe deri më tani ka arritur marrëveshje paraprake me...