Kosovë, i dorëzohet detyra shefit të ri të KFOR-it turk

Mos i humb

Falimenton kompania amerikane “Pier 1 Imports”

Ndërmarrja amerikane e orendive shtëpiake dhe dekoreve "Pier 1 Imports", e cila ka rreth 1.000 dyqane në SHBA dhe Kanada ka paraqitur falimentimin pas...

Nga jahtet e kroçerat tek motorët e ujit, çfarë parashikon ligji i ri për të rregulluar aktivitetin turistik detar

Qeveria ka vendosur të rregullojë me një ligj të veçantë atë që quhet turizëm detar duke përfshirë këtu të gjithë mjetet lundruese apo ato...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Qeveria shkarkon Bordin e Telekomit

Qeveria e Kosovës ka filluar mbledhjen nën drejtimin e kryeministrit Albin Kurti, në të cilën u morë vendimin për shkarkimin e bordit të drejtorëve...

Sot në Prizren u mbajt ceremonia e dorëzim-pranimit të detyrës së shefit të kryesisë së delegacionit turk që vepron në kuadër të Misionit të Forcave Paqeruajtëse të Kosovës (KFOR), (AA).

Koloneli Numan Baş, i cili mbajti detyrën për një vit, ia dorëzoi atë kolonelit Savaş Yanar.

Në ceremoninë e organizuar në kazermën Sulltan Murat në Prizren, të pranishëm ishin ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Anton Quni, ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, Emilija Redzepi, ambasadori turk në Prishtinë, Çağrı Sakar, komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjeneral Michele Risi, kreu i Partisë Demokratike Turke të Kosovës (KDTP) dhe deputeti Fikrim Damka, deputetja e KDTP-së Fidan Jilta, kryetarë të komunave, ushtarë të vendeve të tjera që veprojnë në kuadër të KFOR-it dhe përfaqësues të institucioneve dhe organizatave turke.

Në fjalën e tij gjatë ceremonisë që filloi me intonimin e himneve të dy vendeve, Baş tha se ushtarët turq kanë punuar me të gjitha forcat për të kontribuuar për paqen në Kosovë.

Ai tha se brenda një viti kanë realizuar 33 projekte në fushat e nevojshme në mbështetje të popullit kosovar.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

SHBA reagon kundër sulmeve të regjimit të Asadit

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, e ka cilësuar të "paturpshëm" rifillimin e fluturimeve në aeroportin e Halepit nga regjimi...

Lëvizja për Drejtësi / Koprani: Partitë në pushtet nuk e zgjasin një mandat të plotë për shkak të interesave personale…..

GAZETARI Ju falenderojmë zoti Koprani që pranuat të jeni sot në këtë intervist me ne. Ju para do ditësh u...

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...