Kosovë, me 3 raste te reja rritet, në 135 numri i të prekurve me COVID-19

Mos i humb

Taksa për infrastrukturën mund të paguhet pas marrjes së lejes

Tre deputetë të grupit parlamentar socialist kanë depozituar në kuvend një ndryshim në ligjin për ‘sistemin e taksave vendore’. Propozuesit janë kreu...

Begolli: Kosova, vendi me më së paku ujë të pijshëm në rajon – liqenet aktuale nuk i përmbushin kërkesat e qytetarëve

Mungesa e ujit të pijshëm, qasja në të, cilësia dhe keqpërdorimet janë disa nga problemet që ballafaqohen qytetarët e Kosovës.

Itali: Asnjë viktimë në 24 orët e fundit në Lombardi

Pas lajmit të pabesueshëm se gjatë 24 orëve të fundit në Lombardi nuk u shënua asnjë viktimë nga koronavirusi ka reaguar epidemiologu...

Zvicër : Vetëm 10 raste të reja të infektimit me Covid-19

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar gjithsej dhjetë infeksione të reja me virusin korona, që kanë ndodhur brenda 24 orëve të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka bërë të ditur orët e para të së shtunës edhe për 3 raste të reja të diagnostikuar me koronavirusin e ri (COVID-19), duke e çuar në 135 numrin e përgjithshëm të të infektuarve në Kosovë, transmeton (AA).

Siç bën të ditur IKSHPK, sot në orën 01:30 pas mesnate në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare janë testuar 138 mostra, ndërsa prej tyre 3 kanë rezultuar pozitive.

“Rastet pozitive janë raste kontakti, prej 93 të testuarve, 3 prej të cilave janë pozitive në Mitrovicë të veriut”, njofton IKSHPK.

Nga 8 shkurti i këtij viti deri më sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare janë testuar gjithsej 1.743 mostra të dyshimta me COVID-19 dhe prej tyre, pozitive kanë rezultuar gjithsej 135 raste, me një rast të vdekjes së një të moshuari 82 vjeç dhe 16 të shëruar.

Në IKSHPK përgjatë 24 orëve po kontaktohen dhe mbikëqyren kontaktet e të infektuarve, ku deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 2.772 kontakte të rasteve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rritet mbi 370 mijë numri i rasteve me COVID-19

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë...

Maqedonia e Veriut konfirmon tre vdekje dhe 25 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 622 testime, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19, ndërsa Instituti për shëndet...