Kosovë, shënohet Dita e përdoruesve të karrocës

Mos i humb

SHBA: Qytetarët amerikanë në Shqipëri të planifikojnë kthimin e menjëhershëm në vend…

Ambasada e SHBA në Tiranë me anë të një njoftimi të bërë publik në mediat sociale, ka nxitur të gjithë qytetarët amerikanë...

Rama: Autoambulancat e emergjencave civile gati për t’u nisur nga Turqia

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se në Shqipëri nga Turqia do të mbërrijnë autoambulancat e reja për emergjencat civile, (AA).

Emigrantët kthehen në këmbë/ Pritje e gjatë në kufi për një automjet transporti

210 persona kanë hyrë në Shqipëri përmes pikës së kalimit kufitar të Kapshticës gjatë 24 orëve të fundit. Por,...

Spanjë, rritet në 3.434 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë së Spanjës, ky vend ka tejkaluar Kinën sa i përket viktimave nga koronavirusi i...

Me moton “Ne k’shtu lëvizim”, me basketboll dhe vallëzim në karroca sot në qendër të Prishtinës u shënua 1 Marsi – Dita Ndërkombëtare e përdoruesve të karrocës në organizim të HANDIKOS.

Personat me aftësi të kufizuara në karroca me kujdestarët e tyre dhe vullnetarët e HANDIKOS-it, si dhe organizatat e tjera të shoqërisë civile, shëtitën nga sheshi ‘Skënderbeu’ deri te sheshi ‘Zahir Pajaziti’, ku më vonë pasuan loja e basketbollit ulur dhe vallëzimi.

Afrim Maliqi, drejtor dhe themelues i OJQ HANDIKOS, organizatë për personat me aftësi të kufizuara tha se qëllimi i shënimit të kësaj dite është për të treguar anën pozitive të karrocës dhe rëndësinë e tyre për pjesëmarrjen e plotë të personave me aftësi të kufizuara në shoqëri si dhe nevojën që ata kanë për pajisjet ndihmëse.

“Nga ana tjera tregon edhe problemet me të cilat ballafaqohen personat me aftësi të kufizuara gjatë lëvizjes, duke patur parasysh se infrastruktura në vendin tonë është jashtëzakonisht e papërshtatshme dhe në qoftë se një person me aftësi të kufizuara nuk e ka lirinë e lëvizjes, si qytetarët e tjerë, konsiderohet se është i diskriminuar. Prandaj, personat me aftësi të kufizuara, në aspektin e lëvizjes, ende konsiderohen të diskriminuar”, tha Maliqi.

Sipas tij, HANDIKOS është organizata e vetme që furnizon personat me aftësi të kufizuara që nga vitet 1990. Maliqi po ashtu thekson paradoksin, se HENDIKOS furnizon me karroca edhe institucionet e Kosovës, në vend se të jetë anasjelltas. Gjithashtu, si problem theksoi moszbatimin e ligjit nga institucionet përgjegjëse për rehabilitimin, lirinë e lëvizjes dhe furnizimin me pajisje ndihmëse.

“Unë çdo ditë përdori karrocë dhe pa karrocë nuk mund të lëvizi, por lëvizi vetëm në vendet ku ka qasje”, tha Maliqi. Në Kosovë, kjo ishte shënimi i parë i Ditës Ndërkombëtare të përdoruesve të karrocës, e cila në mbarë botën shënohet që nga viti 2008.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...