Kosovë : Votohet Qeveria e re me 61 vota pro e 24 kundër

Mos i humb

Startojnë fluturimet edhe nga Gjeneva drejt Prishtinës, tri herë në javë

Kompania e fluturimeve Air Prishtina ka njoftuar se do të ketë fluturime edhe nga Gjeneva drejt Kosovës.Gjatë tërë korrikut do të ketë...

Gjermani: Pas thertoreve, një tjetër vatër infeksioni Covid zbulohet në Bavari

Një vatër e re epidemie Covid ka shpërthyer në një ndërmarrje kateringu bavareze në Gjermani, ku të paktën janë identifikuar 44 raste...

Boza e Shijshme – Vlerat dhe Historia e Origjinës Shqiptare

Shqiptare apo produkt i Perandorisë Osmane? Cila është origjina e vërtetë e bozës? Ndoshta jo shumëkush e di,...

Në Xhamu dhe Kashmir muslimanëve u ndalohet të mblidhen, hindusëve u lejohet adhurimi

Në deklaratën nga administrata e Xhamu dhe Kashmirit thuhet se janë ndaluar të gjitha mbledhjet dhe aktivitetet sociale dhe fetare për shkak...

Në mes të tensioneve jashtë parlamentit dhe replikave të deputetëve Brenda tij, Kuvendi i Kosovës miratoi me 61 vota pro qeverinë e re me në krye Avdullah Hotin.

Kuvendi i Kosovës ka 120 deputetë ndërkohë 61 deputetë kanë votuar pto qeverisë së re duke bërë kështu shumicën.

Ndërkohë 24 vota ishin kundër, ndërsa 31 deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje nuk votuan.

Qeveria Hoti pritet t’i ketë 16 ministri një më shumë se qeveria aktuale dhe 4 zëvendëskryeminstra, 2 më shumë së Qeveria Kurti.

Emrat e kabinetit qeveritar:

Avdullah  Hoti –  Kryeminstër i KosovësBesnik  Tahiri – Zëvendëskryeminstër i parëDriton Selmanaj – Zëvendëskryeminstër

Albulena Balaj Halimi – Zëvëndëskryeminstre

Goran Rakiq – Zëvendëskryeminsitër dhe Ministër i Pushtetit Lokal

Hykmete Bajrami – Minisitre e Financave

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë

Vlora Dumoshi  -Minsitre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit

Anton Quni – Minstër i Mbrojtjes

Agim  Veliu – Ministër i Punëve të Brendshme

Arban Abrashi – Ministër i Infrastrukturës

Armend Zemaj – Ministër i Shëndetësisë

Selim Selimi – Minisitër i Drejtësisë

Blerim Kuqi – Minisitër i Ekonomisë dhe Ambientit

Meliza Haradinaj Stublla – Ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës

Ramë Likaj – Minisitër i Arsimit dhe Shkencës

Skender Reçica – Minsitër i Punës dhe Mirëqeniës Sociale

Vesel Krasniqi  – Ministër i Tregtisë dhe Industrisë

Dalibor Jevtiq – Ministër për Kthim dhe Komunitete

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....