Kostoja e dekomisionimit të Fukushimës 75 miliardë dollarë

Mos i humb

BE-ja synon të vazhdojë dialogun Kosovë-Serbi pa presidentin Thaçi

Zyrtarët e Bashkimit Evropian (BE) synojnë të vazhdojë përpjekjet për rifillimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës, por...

Ilaçi i shpresës kundër Covid do të shitet 3120 dollarë në Shtetet e Bashkuara

Terapia kundër Covid, e prodhuar nga kompania farmaceutike Gilead-it do të kushtojë mesatarisht 3,120 dollarë për pacientët në SHBA.

Regjistrohen 12 viktima me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut, 132 raste të reja pozitive

12 viktima janë regjistruar brenda 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërkohë janë identifikuar 132 raste të reja me koronavirus.

Persona të panjohur tentuan ta djegin ndërtesën e Reichstag-ut në Berlin

Një grup i personave të panjohur tentuan ta djegin ndërtesën Reichstag në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin. Drejtoria policore në...

Kostoja e dekomisionimit të Centralit Bërthamor Fukushima Daiichi do të kushtojë 75 miliardë dollarë.

Sipas lajmit në mediat lokale, theksohet se dekomisionimi i Centralit Bërthamor Fukushima që u dëmtua rëndë nga tërmeti dhe cunami i vitit 2011, sipas llogaritjeve të Korporatës për Kompensimin e Dëmeve Bërthamore dhe Dekomisionimit (NDF), pritet të kushtojë 75 miliardë dollarë.

Bëhet e ditur se NDF planin financiar do t’ia paraqes qeverisë.

Tërmeti me magnitudë 9 ballë në Japoni më 11 mars 2011, dhe cunami më pas, shkaktuan një rrjedhje radioaktive në centralin e energjisë bërthamore Fukushima. Dhjetëra mijëra njerëz që jetonin në rajon mbetën të detyruar që të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

Parashikohet se do të zgjas me dhjetëra vite kontrollimi plotësisht i rrjedhjes./Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...