Kroaci, Donald Tusk i deklaron luftë populistëve dhe autokratëve

Mos i humb

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...

Alibeaj : Shqiptarët do paguajnë 109 milionë euro për luftën personale të Ramës me Bechetti-n.

Përmes një deklarate nga selia blu, Enkelejd Alibeaj thotë se shqiptarët po e paguajnë shumë shtrenjt qeverisjen e Edi Ramës, ndërsa sëfundmi...

Autoriteti amerikan: SHBA në ‘rënie të lirë’ prej infeksionit

Shefja e repartit të sëmundjeve infektive në Spitalin e Massachusetts-it, Dr. Rochelle Walensky është shprehur se ‘SHBA janë në rënie të lirë’...

Kosovë : Prej sot asnjë kosovar nuk mund të hyjë në Maqedoni pa e kryer testin për Covid-19

Qeveria e Maqedonisë miratoi kërkese e Komisionit për Sëmundje Infektive e cila obligon shtetasit e Kosovës, Bosnjës, Malit Zi dhe Serbisë të...

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, nisi një fushatë sulmi kundër autokratëve dhe populistëve, sot në Zagreb, ku po përgatitet të marrë drejtimin e të djathtës europiane.

Ish-kryeministri polak është kandidati i vetëm për kryesimin e PPE-së, partia më e madhe në Parlamentin Europian, edhe pse zgjedhjet e fundit të majit treguan rënie të dy partive kryesore tradicionale, PPE-së dhe Socialdemokratëve, kundrejt Liberalëve, të Gjelbërve ose të së djathtës ekstreme dhe populistëve.

“Në asnjë rrethanë nuk mund ta braktisim sferën e sigurisë dhe rendit në duart e politikanëve populistë, manipuluesve dhe autokratëve, të cilët i bëjnë njerëzit të besojnë se liria nuk ka lidhje me sigurinë”, theksoi Tusk.

“Le të mblidhemi së bashku në këtë fushëbetejë politike shumë të rëndësishme, nga njëra anë partitë populiste të papërgjegjshme dhe nga ana tjetër, partia jonë e popullaritetit të përgjegjshëm”, përfundoi ai./ATSH

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në...

Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri...

Në Rusi regjistrohen mbi 746 mijë raste infeksioni dhe më shumë se 11700 viktima Covid

Numri i rasteve me koronavirus deri më tani në Rusi është rritur në 746.369 ndërsa ai i të vdekurve në 11.770.

Iran, 199 vdekje nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Me 199 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 13.410 numri...

Kinë: Në ashensor gruaja pa simptoma Covid infekton 71 persona në 60 sekonda

Një grua asimptomatike në ashensor arriti të infektonte rreth shtatëdhjetë njerëz. Gruaja ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara dhe...