Kroaci, në një shtëpi për të moshuar 10 të infektuar nga COVID-19

Mos i humb

Maqedoni : Një viktimë dhe 40 raste të reja me Covid-19

Institutin për Shëndet Publik gjatë ditës së sotme ka regjistruar 11 pacientë të shëruar. Sipas qyteteve, 2 në...

Brazil: Numri i rasteve është rritur në 374.898, me 11.687 të infektuar të rinj të konfirmuar

Brazili konfirmoi 807 të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë e...

Shqipëri : Sërish rritje e numrit të të infektuarve, 21 raste të reja me COVID-19

Vijon sërish të jetë i lartë i personave të infektuar nga COVID-19. Përgjatë 24 orëve të fundit...

Çavuşoğlu: Solidariteti me Afrikën, më i nevojshëm se kurrë më parë

"Kushtet e papara të shkaktuara nga pandemia COVID-19 në gjithë botën e bëjnë solidaritetin e simbolizuar nga Dita e Afrikës edhe më...

Është duke vazhduar evakuimi i një pjese të banorëve të shtëpisë për persona të moshuar në Split të Kroacisë pasi që 10 persona janë infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19).

Ndërkohë rezultatet e disa testeve ende janë në pritje. Personat në fjalë janë të moshës mbi 85 vjeç.

Evakuimi i banorëve të katit të dytë nga shtëpia e të moshurave në Split filloi mbrëmë pasi u zbuluan 10 raste me koronavirus, kurse në katin ku virusi është përhapur, ishin vendosur 50 persona. Të gjithë do të transportohen në spitalet në Split për trajtim, pasi ata janë kryesisht njerëz të palëvizshëm.

Gjatë dhjetë ditëve të fundit 15 banorët e shtëpisë për të moshuar kishin ethe ndërsa epidemiologët të hënën bënë teste, pas së cilës u konfirmua COVID-19 tek 10 prej tyre.

Ky është një grup rreziku sepse të sëmurët janë në moshë të shtyrë dhe disa prej tyre kanë sëmundje serioze kronike.

Për shkak të situatës së jashtëzakonshme lidhur me këtë rast, ministri i Shëndetësisë, Vili Berosh dhe ministrja e Politikave Sociale, Vesna Bedekoviç do të vizitojnë sot Splitin.

Në Kroaci janë konfirmuar 1.282 raste me koronavirus ndërsa janë raportuar 18 të vdekur nga COVID-19.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rritet mbi 370 mijë numri i rasteve me COVID-19

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë...

Maqedonia e Veriut konfirmon tre vdekje dhe 25 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 622 testime, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19, ndërsa Instituti për shëndet...