Kroacia sot në zgjedhje parlamentare

Mos i humb

Vijojnë shifrat rekord në SHBA, regjistrohen mbi 2 mijë viktima nga koronavirusi brenda 24 orëve

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 2,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Gjermania në prag të valës së dytë të pandemisë, ja çfarë paralajmëron mjekja

Në Gjermani deri tani luftimi i Coronës kishte shkuar mirë. Por numri i turistëve të infektuar po rritet. Dhe këtë javë landet...

Maskat bëhen të detyrueshme në pjesën më të madhe të Parisit

Vendosja e maskës në fytyrë do bëhet e detyrueshme në pjesën e madhe të Parisit duke filluar nga dita e sotme, kjo...

Kosovë : Vrasje në Ferizaj, dyshohet se djali mbyti nënën e tij

Në rrugën “Rrustem Statovci” në Ferizaj ka ndodhur një vrasje. Po dyshohet se vrasja ka ndodhur brenda familjes ku...

Nga ora 7:00 deri në 19:00, gati shtatë mijë vendvotime do të jenë të hapura për 3,86 milionë qytetarë kroatë të cilët do të zgjedhin deputetë për përbërjen e dhjetë të Parlamentit të Kroacisë,(AA).

Në të gjitha vendvotimet në Kroaci janë vendosur masa të posaçme epidemiologjike, kështu që votuesit, përveç maskave mbrojtëse dhe dezinfektimit të duarve, u kërkohet të marrin me vete stilolapsin e tyre dhe t’i përmbahen distancës minimale të kërkuar. 

3,86 milionë njerëz në vend dhe 42 vende jashtë kanë të drejtë të votojnë në zgjedhje, ndërsa disa tashmë kanë votuar dje. Për këto zgjedhje, janë hapur gjithsej 6.999 vendvotime.

Gjithsej 151 deputetë do të zgjidhen për parlamentin, 140 në dhjetë zona elektorale në Kroaci, tre nga votuesit pa vendbanim në Kroaci, ndërsa tetë deputetë do të jenë anëtarë të pakicave kombëtare.

Personat e infektuar me koronavirus mund të votojnë gjithashtu me ndihmën e një personi konfidencial i cili do të plotësojë fletëvotimin.

Të drejtën e tyre të votës kanë shprehur dëshirë ta shfrytëzojnë 476 nga rreth 5.000 njerëz të cilët janë në izolim.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Liderja opozitare në Bjellorusi largohet nga vendi

Liderja e opozitës në Bjellorusi, Svetlana Tikhanouskaya, ka udhëtuar në Lituani dhe është e sigurt, tha ministri i Jashtëm i Lituanisë, Linas...

Kryeparlamentari i Marokut: Liga Arabe ka nevojë për reforma rrënjësore

Kryetari i Parlamentit të Marokut, El-Habib el-Maliki, tha se Liga Arabe ka nevojë për reforma gjithëpërfshirëse. Në një intervistë...

Krujë: Dogji furrën për prodhimit e gëlqeres, procedohet penalisht 49-vjeçari

Një 49 vjeçar, banues në fshatin Burizanë, Krujë është proceduar penalisht për për veprën penale “Ndotja e ajrit”. Policia...

Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor,...

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...