Kryeministri irakian paralajmëron protestuesit me “burgim të përjetshëm”

Mos i humb

Conte: Pas 13 prillit, faza 2 do të jetë bashkëjetesë me Covid-19

Ndërkohë që në Itali numri i të prekurve nga virusi është 80.572: 13,155 të vdekur, 16.847 të rikuperuar, 28,403 të shtruar në...

RD e Kongos zotohet për ujë dhe energji elektrike falas si masë kundër COVID-19

Republika Demokratike e Kongos (DRC) për dy muajt e ardhshëm do të sigurojë ujë dhe energji elektrike falas në të gjithë vendin,...

Conte mesazh të forte BE-së: Italia iu tronditi ndërgjegjen!

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, i ka kthyer përgjigje Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, e cila një ditë më...

Greqi/ Shkon në 40 numri i viktimave nga koronavirusi

Ka shkuar në 40 numri i viktimave nga koronavirusi në Greqinë fqinje. Viktima e fundit ishte nga Kosturi, njëkohësisht...

Kryeministri i Irakut, Adil Abdul-Mahdi në lidhje me protestat anti-qeveritare ka paralajmëruar se ata që shkelin ligjin mund të dënohen me burgim të përjetshëm.

Abdul-Mahdi ka publikuar një deklaratë me shkrim në cilësinë e paralajmërimit për protestuesit të cilët përdorin dhunë dhe tregojnë sjellje në kundërshtim me ligjet gjatë protestave të cilat vazhojnë që nga 1 tetori dhe të cilat kanë shkaktuar humbjen e jetëve të qindra protestuesve.

“Duket shumë qartë para syve se në protesta po ndodhë ‘terrorizëm dhe akte kriminale’. Po bëhen përpjekje për të dëmtuar prestigjin e shtetit duke vendosur në objektiv popullin e Irakut dhe forcat e sigurisë”, deklaroi Abdul-Mahdi.

Ai shtoi se nuk ka asnjë shpjegim vrasja e qytetarëve dhe forcave të sigurisë dhe se akte të tilla nuk kanë lidhje me demokracinë.

Abdul-Mahdi rikujtoi se për ata që u vënë zjarrin shtëpive të njerëzve të pafajshëm, ndërtesave të sigurisë si dhe ata që okupojnë ndërtesat publike gjatë protestave dënimi është me burg të përjetshëm. Ai bëri të ditur se edhe inkurajimi për dëmtimin e institucioneve publike ka një dënim prej 20 vitesh burg.

– Protestat në Irak

Irakianët po zhvillojnë protesta në rajone të ndryshme të vendit kundër papunësisë, korrupsionit dhe mungesës së shërbimeve publike. Protestuesit filluan protestat e tyre më 1 tetor ndërsa pas një pauze për shkak të ceremonive Arbain, ata rifilluan sërish protestat më 25 tetor.

Sipas informacioneve të OKB-së dhe Komisionerit të Lartë të Pavarur për të Drejtat e Njeriut në Irak, thuhet se në protestat në vend që vazhdojnë nga 1 tetori kanë humbur jetën 280 protestues ndërsa mijëra të tjerë janë plagosur si pasojë e ndërhyrjes së forcave të sigurisë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.