Kryeministri Kurti udhëton për Munih

Mos i humb

Tërmet 5,8 ballë godet Indonezinë

Një tërmet me magnitudë 5,8 ballë sipas Rihterit ka goditur provincën Maluku në Indonezi, (AA). Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe Gjeofizikës (BMKG) e Indonezisë njoftoi...

Siri, 4 civilë të vrarë nga sulmet ruse dhe të regjimit

Gjatë sulmeve ajrore dhe tokësore të forcave ruse dhe regjimit sirian të Bashar al-Assadit të hënën në veri të Sirisë janë vrarë së paku...

Sulmohet me thikë imami në një xhami në Londër

Policia britanike hyri në një xhami në Londër pasi një sulmues me thikë ka goditur imamin, (AA). Sulmi ndodhi...

“Rusia do të vazhdojë kontaktet me Turqinë për mos rritjen e tensioneve në Idlib”

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Rusia do të vazhdojë kontaktet me Turqinë për mos rritjen e mëtejshme të tensioneve në Idlib,  (AA). Duke...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar për në Munih për të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë në mes shumë zyrtarëve të huaj.

Këtë e kanë konfirmuar për klankosova.tv Zyra e Kryeministrit.

Nga Kosova ka shkuar edhe presidenti Hashim Thaçi, i cili sot ishte i pranishëm në nënshkrimin e marrëveshjes për hekurudha dhe autostradën me Serbinë bashkë me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq, njofton Klan Kosova.

Në këtë marrëveshje që u konsiderua historike edhe nga ndërmjetësit amerikanë nuk ishte Kurti, por ai do të jetë pjesë e panelit bashkë me Thaçin dhe Vuçiqin.

Gjatë ditës së djeshme kryeministri ka kërkuar takim me presidentin për t’i bashkërenduar qëndrimet dhe siç tha Kurti “ta japim tërë kapacitetin tonë intelektual e patriotik në prezantimet e takimet që do t’i bëjmë”.

Mirëpo, ky takim nuk u realizua për shkak se ftesa presidentin i shkoi pas udhëtimit të tij drejt Gjermanisë. Nga Presidenca kanë thënë se takimi mes dy udhëheqësve kosovarë mund të mbahet edhe në Munih për të njëjtin qëllim.

Për Kurtin kjo është vizita e parë në Europë që e përfaqëson Kosovën në një konferencë të rangut të lartë.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Izrael, 7 vjet burg për ata që cenojnë karantinën mbi koronavirusin

Izraelitët që cenojnë karantinë të koronavirusit mund të përballen deri me shtatë vjet burg, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë, (AA).