Kryeparlamentari i Marokut: Liga Arabe ka nevojë për reforma rrënjësore

Mos i humb

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kjo është 53-vjeçarja që i dërgoi zarfin me helm Presidentit të SHBA, Donald Trump. Çfarë zbuloi FBI

Programuese kompjuteri është 53-vjeçarja Pascal Ferrier, gruaja e cila akuzohet zyrtarisht për dërgimin e një zarfi me helm në Shtëpinë e Bardhë...

Kosovë : Një i vdekur dhe 62 raste të reja me covid-19 në 24 orët e fundit.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 528...

U plagos me sende të forta dhe po lufton për jetën te “Trauma” prej më shumë se 1 muaj, arrestohen autorët

Policia e Tiranës ka arrestuar tre persona, të cilët ishin shpallur në kërkim për plagosje të rëndë me dashje.

Kryetari i Parlamentit të Marokut, El-Habib el-Maliki, tha se Liga Arabe ka nevojë për reforma gjithëpërfshirëse.

Në një intervistë për televizionin shtetëror palestinez në lidhje situatën e përgjithshme të botës arabe dhe çështjen palestineze, Maliki tha se gjendja në vendet arabe nuk është e mirë.

“Ligës Arabe i duhen reforma rrënjësore për të përmbushur kërkesat e kësaj faze”, tha Maliki, duke mos dhënë detaje mbi përmbajtjen e reformave që ai i konsideron të nevojshme.

Duke shprehur besimin e tij për çështjen e Palestinës si vendimtare për botën arabe, Maliki deklaroi se uniteti kombëtar në kauzën palestineze është domosdoshmëri jetike për të ardhmen e luftës dhe rezistencës.

Maliki tha se me bashkimin e radhëve palestineze dhe arabe, humbjet e botës arabe në vitet e fundit mund të rikuperohen.

“Pajtimi palestinez do ta ndihmojë gjithashtu unitetin në vendet arabe. Aq sa pajtimi palestinez ka mangësi, po aq ka ndarje midis radhëve arabe”, tha Maliki, duke nënvizuar mbështetjen e vendit të tij në mbrojtje të tokave palestineze.

Maliki gjithashtu reagoi ndaj përpjekjeve të qeverisë izraelite për të “aneksuar” territoret palestineze.

Politikani maroken i bëri thirrje administratës së Tel Avivit për lirimin e të burgosurve palestinezë nga burgjet izraelite dhe kthimin e refugjatëve palestinezë në trojet e tyre.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

VV dhe LDK nuk e votojnë, dështon sërish projektligji për vlerat e UÇK-së

As sot nuk është votuar në Kuvendin e Kosovës Projektligji për Vlerat e UÇK-së. Projektligji në fjalë në Kuvendin...

Rëndohet bilanci, MSH: Ndërrojnë jetë 3 pacientë me koronavirus, konfirmohen 124 raste të reja

Është rënduar sërish bilanci i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë viktimë, kanë ndërruar jetë tre...

Fiq Të Thatë Me Vaj Ulliri, Kura 40 Ditore E Shëndetit

Në shumë vende bregdetare të zonës së Mesdheut, njerëzit betohen për të mirat që vijnë nga një kurë e thjeshtë dhe shumë...

Shkarkimi i Prelës, reagon Salianji: Shpëtoi kriminelë e trafikantë, si duhej as dreqit. Po ju vjen dita!

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar në lidhje me shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela, ish-drejtuese e Krimeve të...

Kriza e koronavirusit/ Paralajmërimi i BE: Në disa shtete ka situatë më të keqe se në mars

EUROPË– Pandemia e koronavirusit ka krijuar një situatë shumë të vështirë që në fillim të këtij viti e duket se do të...