Kujdesni! Këto janë ushqimet që duhen konsumuar gjatë verës

95
0

 

 

Kur janë temperaturat e larta, ushqimet duhet të përshtaten me këto kushte, pasi ka ushqime që mund të përkeqësojnë gjendjen e organizmit gjatë të nxehtit.

Këto janë këshillat e nutricionistëve se çfarë duhet ngrënë dhe shmangur gjatë motit të nxehtë.

Ushqim i shëndoshë

Kalori dhe ushqimet e rënda lini për dimër kur trupi juaj ka nevojë për më shumë energji. Gjatë verës, përdorni vajra të shëndetshme për të përgatitur dhe gatuar ushqim.

Alkooli mund të jetë një problem

Alkooli çon në dehidratim të organizmit, andaj gjithmonë duhet të zgjidhni një gotë të madhe uji në vend të koktejeve.

Fruta

Zgjidhni frutat tuaj të preferuar, shtoni pak ujë dhe vendosni një blender. Kjo pije do të ftohtë trupin dhe do të sigurojë atë me ushqyes të mjaftueshëm.

Supat janë shpëtim

Bëni supë të ftohtë nga perimet tuaja të preferuara.

Përdorni perime të gjelbra

Kur zgjidhni perimet, nëse jeni në gjendje të rriteni në mënyrë organike, atëherë  zgjidhni perime të gjelbra. Trangulli mund të jetë shumë i mirë për hidratim, kështu që zgjidhni atë sa më shpesh si sallatë./Kp/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here