Kuleç në mënyrën turke: Shije e pasur e kuleçve, të cilët i shijon me kafshatën e parë!

Mos i humb

Vetëvaret një i burgosur në Burgun e Dubravës

Shërbimi Korrektues i Kosovës, njofton opinionin publik se sot rreth orës 07:30 në Qendrën Korrektuese Dubravë, i burgosuri me inicialet E.SH, është...

Tentuan të fusnin heroinë në Burgun e Beratit, arrestohen dy të rinjtë, si u zbuluan nga punonjësit

Policia e Beratit ka arrestuar dy persona, të cilët kanë tentuar të fusin heroinë brenda burgut. Në pranga kanë...

Thyen xhamat e Prokurorisë dhe godet punonjësin, arrestohet 39-vjeçari në Tiranë

Policia e Tiranës ka arrestuar një 39-vjeçar, pasi rreth mesditës së sotme ka thyer xhamat e Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së...

COVID-19, mbi 17.6 milionë të infektuar në të gjithë botën

Në të gjithë botën numri i personave të prekur nga COVID-19 ka arritur në më shumë se 17.6 milionë sipas statistikave të...

Ky brumë përgatitet në mënyrë krejtësisht tjetër nga të gjithë ato që i keni provuar deri tash.

Nevojiten:

– 1 kg miell tip 400,
– 500 ml qumësht të vakët,
– 3 lugë ajkë të thartë,
– 1 qeskë pluhur për ëmbëlsira,
– 2 lugë tharmë të thatë,
– 1 lugë e vogël sheqer,
– 1 lugë e vogël kripë,
– 150 ml vaj,
– 1 të verdhë të vezës.

Për lyerje:

– 125 g gjalpë,
– 1 të bardhë të vezës.

Për t’i hedhur sipër:

– 2 lugë susam,
– 1 lugë e vogël kumin.

Përgatitja:

Në tepsi qitni 500 g miell, bëni një gropëz, dhe në të qitni tharmin e thatë, sheqerin, kripën, pluhurin e ëmbëlsirave, ajkën e thartë dhe vajin.

Të gjithë këta artikuj ngjishni me qumështin e vakët, shtoni miellin e mbetur dhe ngjishni brumin deri sa të bëhet i lëmuar.

Brumin lëreni të bymehet. Brumin e bymyer ndajeni në kuleç të vegjël. Kuleçtë lini të bymehen.

Çdo kulaç tëhollojeni në formë elipse dhe lyeni me pak gjalpë të zbutur.

Brumin priteni në shirita të vegjël dhe mbështillni, pastaj lyeni me të bardhët e vezës të patundur dhe qitni susam dhe kumin.

Piqni 30 minuta në 180 gradë.

Këshillë: kuleçve mund t’u qitni fara sipas shijes.

Ju bëfshin mirë! – transmeton Telegrafi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...