Kuptimi i fesë dhe rrugët e hapura të shpresës…! Nga: Muhamet Sytari

Mos i humb

Iran, shkon në 7.451 numri i të vdekurve nga COVID-19

Televizioni shtetëror iranian raportoi se zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Kianoush Jahanpour, bëri të ditur se në...

Çfarë thotë BE mbi karantinën 14-ditore për udhëtarët dhe kush vendos

Futja e masave të karantinës për udhëtarët që vijnë nga jashtë është një juridiksion kombëtar, deklaroi zëdhënësi i Komisionit të BE-së përgjegjës...

OFL ndalet në Durrës e Tiranë, i çon formularin 5 të dënuarve apo të hetuarve

OFL kësaj radhe u ka dërguar formularin 5 personave të cilët disa prej tyre janë të dënuar dhe disa nën hetim e...

Iran, vriten tre ushtarë gjatë një përleshjeje të armatosur

Tri roje kufitare iraniane u vranë gjatë një përleshjeje me grupe të armatosura afër kufirit irakian, bëri të ditur sot agjencia zyrtare...

Kuptimi i fesë dhe rrugët e hapura të shpresës…!

Nga: Muhamet Sytari

Imam Bedruddin El-Ajni (v. 855 h.), në “Umde-në” e tij të famshme, vepra nëpërmjet të cilës shpjegon koleksionin e saktë të haditheve të Imam Bukhariut, sjell edhe një transmetim nga Hz. Aliu (r.a.), sipas të cilit, Resulull-llahu (a.s.) ka thënë: “A t’ju tregoj për fakihun, fakihun e plotë? – Patjetër, i thanë! Tha: Ai që nuk i bën njerëzit të humbin shpresën nga mëshira e All-llahut, as i bën pesimistë përballë faljes së All-llahut, as i jep garanci para ndëshkimit të All-llahut, as nuk i bën të heqin dorë nga Kur’ani, duke u kthyer diku tjetër! Dijeni se nuk ka hajr në një adhurim pa kuptimin e qëllimeve të tij, as në një dije pa kuptim, as në një lexim pa meditim!”.

Hadithi në fjalë ka të bëjë me kuptimin e shëndoshë të fesë, larg ekstremeve, larg neglizhencës, larg vetëkënaqësisë, larg padijes, larg papjekurisë, larg arsyetimeve të paargumentuara, larg kapriços së momentit, larg legjendave, larg sektarizmave, larg..!

Kemi nevojë të përhapim shpresë e optimizëm në emër të fesë tonë! Kemi nevojë të refuzojmë të gjitha thirrjet ekstreme, që e ndajnë njeriun nga Zoti, që ia mjegullojnë pamjen nëpërmjet interpretimeve të ngurta, teksteve të pluhurosura e fetvave, që u ka perënduar dielli!

Kemi nevojë të përhapim sa më tepër dritën e mëshirës dhe dashurisë që Zoti ka për Krijesat e Tij, në mënyrë që njerëzit të kthehen nga Zoti e të pajtohen me Krijuesin e tyre, i Cili i është prezantuar njeriut me tri fjali të mrekullueshme, me të cilat hapet Kur’ani Famëlartë: “Falënderimi i takon All-llahut, Zotit të botëve. Mëshiruesit Mëshirëbërësit. Poseduesit të ditës së gjykimit”!

Pra, Ai është All-llahu, Zoti i botëve, Mëshiruesi Mëshirëbërës, llogaria e ditës së gjykimit është vetëm në dorën e Tij! Kësisoj, le t’i lëmë krijesat në dorën e Krijuesit dhe mos t’ia mbyllim askujt derën e pendimit, kthimit nga Zoti dhe mëshirës që Ai ka shpërndarë për ne në këtë botë!

Teksa e bëjmë këtë, dëshmojmë se e keni kuptuar qëllimin e fesë dhe i kemi bërë një të mirë të madhe vetes, fesë dhe njerëzimit!

(Nga dersi i sabahut, më 29 tetor 2019, në xhaminë e Parrucës)

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Këshilli Politik mblidhet sërish sot në orën 17:00

Takimi i radhës i grupit negociator për reformen zgjedhore do të zhvillohet sot në ora 17:00 tek Pallati Kongreseve.

Përmirësoni tretjen me vaj ulliri – 4 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi

Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme. Këto probleme...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për kufijtë është politik

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.

Policia e Shtetit mesazh të rëndësishëm qytetarëve: Ja çfarë lejohet nesër, jo lëvizje me makina

Policia e Shtetit njofton të gjithë qytetarët se nga dita e nesërme do të jenë të hapura të gjitha bizneset, si dhe...

​Mitrovicë, 18 ditë pa asnjë rast me Covid-19

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka thënë se janë bërë 17 ditë prej kur kemi pasur rastin e fundit pozitiv...