Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Mos i humb

Nuk respektuan masat qeveritare, arrestohen 47 persona

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka arrestuar 47 persona të cilët nuk i kanë zbatuar dispozitat shëndetësore gjatë epidemisë.

Atak kardiak? Jo, në disa raste është virusi që godet zemrën.

Një grua 53-vjeçare, e cila ka qenë gjithmonë në gjendje të mirë shëndetësore, pa vuajtur asnjëherë nga sëmundje kardiovaskulare, u paraqit para...

95-vjeçarja zvicerane shpëton nga koronavirusi

Një 95-vjeçare është kthyer në shtëpi, pasi i ka mbijetuar virusit COVID-19. Gertrude Fatton ka thënë se është trajtuar...

Shkon në 146 numri i të infektuarve me COVID-19 në Shqipëri, 23 raste të reja brenda 24 orëve, preket dhe Kruja

Është rritur sërish numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri, teksa tashmë jemi futur në javën më të vështirë të përhapjes...

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Truri ynë përpunon vazhdimisht informacione, madje edhe gjatë gjumit të thellë dhe hulumtimet e reja tregojnë që në të vërtetë mund të jetë e mundur të mësojmë informacione të reja ndërsa ne flemë, sipas një studimi gjerman të botuar në Current Biology.

Informacioni i mësuar më parë mund të mbahet mend gjatë gjumit të thellë, kështu që shkencëtarët parashikuan që mund të ishte e mundur të përvetësohej gjithashtu informacion i ri.

Të udhëhequr nga Katharina Henke, Marc Züst dhe Simon Ruch nga Instituti i Psikologjisë në Bern, një ekip shkencëtarësh testuan nëse ishte e mundur të mësohej një gjuhë të re gjatë gjumit.

Është e vështirë të përcaktosh gjendjet e vetëdijes siç janë gjumi dhe zgjimi. Truri ynë alternon midis dy fazave përafërsisht çdo gjysmë sekondë faza aktive dhe faza pasive, të njohura gjithashtu si “gjendje të ulëta”.

“Ishte veçanërisht interesante që fushat gjuhësore dhe hipokampusi, të cilat normalisht rregullojnë mësimin e gjuhës ndërsa jemi zgjuar gjithashtu u aktivizuan kur mësuan fjalorin e mësuar në gjumë të thellë”, tha bashkëautori i studimit, Marc Züs, në një njoftim për shtyp.

“Duket se këto struktura rregullojnë formimin e kujtesës pavarësisht nga çdo gjendje të vetëdijes në të cilën jemi, qoftë në mënyrë të pandërgjegjshme në gjumë ose me vetëdije ndërsa jemi zgjuar”, vijoi ai.

Pra, duket se gjumi nuk është një gjendje ku ne jemi të mbrojtur nga bota e jashtme, siç u pranua gjerësisht në fushën e kërkimit të gjumit! Kjo do të thotë se mësimi i sofistikuar është i mundur.

Artikulli i mëparshëmKaçamak me kërpudha
Artikulli i rradhësLajme dt: 22.02.2020
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë, rritet në 112 numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka konfirmuar se katër persona të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Turqi, rritet në 214 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Turqisë ka informuar se numri i vdekjeve në nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...