Kura e saktë me lëng hithre për tiroiden, si ta përgatisni dhe përdorni

Mos i humb

Afganistan, gjatë sulmit të talebanëve humbin jetën 20 pjesëtarë të sigurisë

Gjatë sulmeve që talebanët i kryen në provincat Takhar dhe Zabul, Afganistan, kanë humbur jetën së paku 20 pjesëtarë të forcave të...

SHBA, numri i vdekjeve nga koronavirusi arrin në 800

Sipas të dhënave të fundit të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i rasteve të vdekjes nga koronavirusi në SHBA ka arritur në...

COVID-19/ Ndërron jetë në spitalin infektiv pacientja 71-vjeçare, shkon në 6 numri i viktimave në Shqipëri

Gjatë mbrëmjes së sotme ndërroi jetë një paciente 71-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19, e shtruar në spitalin Infektiv, në terapi...

Halil Kastrati: 1000 pako gati për familjet nevojtare në Maqedoni

Drejtuesi i shoqatës humanitare “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati, përmes një postimi në Facebook ka njoftuar se prej sot do të fillojë...

Janë dy lloje problemesh kryesore me tiroiden: Hipertiroidizmi dhe Hipotiroidizmi.

Në rastin e hipotiroidizmit, tiroidja nuk prodhon mjaftueshëm hormone.

Një gjë e tillë ngadalëson çdo proces në organizëm.

Nëse vëreni se po shtoni peshë apo jeni në kthetrat e depresionit, atëherë AgroWeb.org këshillon të kontrolloni tiroiden.

Këto probleme mund të jenë shenja të një tiroideje të lodhur që nuk prodhon mjaftueshëm hormone.

Shenja të tjera të hipotiroidizmit janë: rënia e flokëve, konstipacioni, përtharja e lëkurës, ciklet e çrregullta tek femrat, rrahje të ngadalëta të zemrës dhe një përgjumje e përgjithshme.

Më poshtë lexoni nga AgroWeb.org një kurë natyrale me çajin e hithrës për hipotiroidizmin.

Përbërësit
2 lugë çaji me gjethe hithre të thata ose të freskëta

1 filxhan çaji me ujë të nxehtë

Mjaltë

Mënyra e përgatitjes
Shtoni dy lugë gjethe të hithrës në një filxhan çaji më ujë të nxehtë

Lereini për 5-10 minuta

Pasi të jetë ftohur mjaftueshëm, kullojeni dhe shtoni pak mjaltë për ta ëmbëlsuar

Pijeni 2 deri tre herë në ditë për 15 ditë minimalisht.

Vetitë e Hithrës

Hithra është e njohur për vetitë e saj.

Kjo bimë është burim shumë i pasur ushqyesisht si vitamina A, Vitamina B6, kalçium, hekur, magnez dhe jod.

Prezenca e jodit te hithra ndihmon për të plotësuar mungesën e jodit në organizëm që mund të përbëjë shkak për hipotiroidizmin.

Gjithsesi duhet të keni parasysh që të shtoni në ushqimin tuaj disa produkte të këshilluara më poshtë nga AgroWeb.org

Çfarë Duhet Të Hani
Vezë

Mish

Peshk

Ushqime si banane, portokalle domate, fruta pylli

Oriz, fara chia apo fara lini,

Qumësht, djathë, kos

Ujë dhe pije pa kafeinë

Çfarë Duhet Të Evitoni
Evitoni ushqime me gluten si buka, makarona, birra,

Produktet e sojës

Perime si brokoli, spinaqi, lakra që përmbajnë goitrogene që ndokojnë jo mirë në tiroide.

Fruta si pjeshkë, dardha, luleshtrydhe

Kafeinë dhe alkol

Tiroidja shfrytëzon jodin që marrim nga ushqimet për të çliruar hormonet T4 dhe T3 të cilat shkojnë në gjak.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, këto hormone diktojnë metabolizmin, tretjen, rënien në peshë, plakjen e të tjera.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Turqi, rritet në 214 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Turqisë ka informuar se numri i vdekjeve në nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...

Njoftim i rëndësishëm për “Leje Daljet”, Rama i “prerë”: Nga nesër…

Nga dita e hënë ka hyrë në fuqi rregulli i ri në kuadër të masave për frenimin e përhapjes së CoVid-19.