Kurti për çështjen e mandatarit Hoti: Kushtetuesja të lejohet të punojë në qetësi për vendim profesional

Mos i humb

Spanja i jep fund bllokimit, por me rezerva

E gjithë Spanja ka hyrë zyrtarisht në periudhën pas hapjes, por jo e gjithë popullsia do të gëzojë të njëjtat liri, pasi...

Zvicër: Punon në shtëpi, shefi detyrohet t’ia paguajë qiranë

Gjykata më e lartë e Zvicrës vendosi së fundi që një punonjës që ka kërkuar të punojë nga shtëpia, mund të kërkojë...

Kina miraton ligjin e ri të sigurisë për Hong Kongun

Në seancën përmbyllëse të Kongresit Popullor të Kinës, organi më i lartë legjislativ i Kinës, u miratua zyrtarisht drafti i legjislacionit të...

Rihapet Mesxhid al-Aksa pas mbylljes për më shumë se 2 muaj

Muslimanët sot me tekbire dhe lutje hynë në Mesxhid al-Aksa, e cila u rihap për adhurim me namazin e sabahut pas mbylljes...

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti tha sot Gjykata Kushtetuese duhet të lejohet të punohet në qetësi lidhur me çështjen e mandatarit për formimin e Qeverisë Hoti.

Kurti pas vizitës në Aviacionin Civil të Kosovës tha se Gjykata Kushtetuese i ka aktgjykimet e saj nga rastet e mëhershme, ekziston përvoja dhe praktikat e mëhershme dhe se duhet të lejohet të punojë në qetësi, raporton Telegrafi.

“E kemi Kushtetutën tonë dhe të punojë në qetësi për vendim profesional e meritor”, tha ai.

Ndryshe, Gjykata Kushtetuese ka vendosur masë të përkohshme deri më 29 maj duke pezulluar deri në një vendim të plotë dekretin e presidentit Hashim Thaçi për të mandatuar Avdullah Hotin e Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryeministër.

Thaçi pasi dekretoi Avdullah Hotin, menjëherë pas kësaj, Lëvizja Vetëvendosje i është drejtuar Gjykatës Kushtetuese, duke kërkuar vlerësimin e kushtetutshmërisë së vendimit të Thaçit dhe duke kërkuar vendosjen e masës së përkohshme për pezullimin e zbatimit të dekretit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...