Kurz, takim me Merkelin për kufij më të fuqishëm të BE-së

Mos i humb

Turqia arreston 9 terroristë të dyshuar të DEASH-it

Burimet policore njoftojnë se të paktën 9 shtetas të huaj u arrestuan në kryeqytetin e Turqisë për shkak të dyshimeve për lidhje...

Nigeria në vendin e 174 mes 180 shteteve në radhitjen për mirëqenien e fëmijëve

Shteti i Afrikës Perëndimore, Nigeria, u rendit e 174-ta në mesin e 180 shteteve në renditjen e mirëqenies së fëmijëve, njoftuan nga...

Ndërron jetë ish-presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak

Mediat egjiptiane njoftuan se ish-presidenti Hosni Mubarak ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare (AA). Sipas lajmit të televizionit shtetëror...

Turqia heq vizat për 5 vende të Shengenit dhe Britaninë

Turqia njoftoi sot se do t'u sigurojë qytetarëve të 5 vendeve të Shengenit dhe Britanisë së Madhe një përjashtim të vizave 90-ditore...

 

Kancelari austriak Sebastian Kurz, dëshiron që fokusin e bisedimeve me kancelaren gjermane Angela Merkel në një takim në mbrëmje, ta ccojë te kufijtë më të fortë të Bashkimit Europian dhe forcimit të lidhjeve ndërmjet BE-së dhe Afrikës.

Udhëtimi i Kurzit në Berlin është pjesë e përgatitjeve për një takim jozyrtar të udhëheqësve të BE-së të planifikuar për të enjten në Salzburg. Austria mban një presidencë të rradhës.

Kreu austriak gjithashtu ka në plan të udhëtojë për në Paris të hënën për bisedime me presidentin francez Emmanuel Macron.

“Nuk mund të ketë kufij të hapur brenda Europës pa mbrojtje reale të kufijve të jashtëm të BE”, tha Kurz.

“Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që ne të forcojmë Frontex,” shtoi ai, duke iu referuar agjencisë së kontrollit kufitar të BE.

Para takimit në Salzburg, Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker njoftoi disa masa të reja, të tilla si rritja e numrit të anëtarëve të Frontex.

Udhëheqësit e BE-së tani duhet të elaborojnë idetë e migracionit për të cilat ranë dakord në takimin e tyre të fundit zyrtar në qershor, duke përfshirë qendrat e pranimit të emigrantëve në Afrikën e Veriut.

Kurz tha se ai dhe Merkel ranë dakord të “përpunojnë detajet e pikave të arritura” në qershor.

Edhe pse Kurz dhe Merkel nuk kishin rënë dakord mbi migracionin më parë, Kurz tha se e pa kthimin e Berlinit në një pozicion më të rreptë. /tesheshi.com/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Koronavirusi/ Shtohen masat në pikën doganore të Kapshticës

Në një kohë kur koronavirusi duket se po përfshin me shpejtësi mbarë globin, një shtim masash vihet re në Kapshticë.

Greva e urisë në Ballsh, një prej naftëtarëve dërgohet në spital

Sot, në ditën e dhjetë të grevës së urisë së naftëtarëve të Ballshit, këta të fundit rezufojnë shërbimin mjekësor.

Zjarr në një vilë 4-katëshe në Berat

Një zjarr ka rënë në një ndërtesë 4-katëshe në Berat. Banesa e shtetasit Nuri Hibro, që ndodhet prapa bashkisë së qytetit,në lagjen...

Turqia fiton 32 milionë dollarë nga urat dhe rrugët në janar

Turqia fitoi mbi 189,5 milionë lira (rreth 32 milionë dollarë) nga tarifat në janar, tregojnë shifrat zyrtare (AA). Ura...

Bernie Sanders e quan Netanyahu-n “racist reaksionar”

Senatori i Vermontit, Bernie Sanders në debatin presidencial demokratik të martën, e quajti kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu një "racist reaksionar" (AA).