Kush janë muslimanët Hui në Kinë që po persekutohen, për të cilët pak kush flet

Mos i humb

Jeta e shqiptarëve në karantinë, sa shpenzon në muaj një familje? Çfarë mbulon kompensimi për COVID-19

Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar...

U provua për herë të parë në janar në SHBA, ilaçi eksperimental për COVID-19 mund të bëhet i disponueshëm në më shumë vende

Një kompani bioteknike amerikane ka ndaluar miratimin e veçantë që kishte marrë për përdorimin e një ilaçi që po testohet si një...

Shkon në 146 numri i të infektuarve me COVID-19 në Shqipëri, 23 raste të reja brenda 24 orëve, preket dhe Kruja

Është rritur sërish numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri, teksa tashmë jemi futur në javën më të vështirë të përhapjes...

Covid-19/ Presidenti italian i drejtohet BE-së: Po nuk e kuptuat rrezikun, do të jetë shumë vonë!

Me mesazhin e tij të ri, kreu i shtetit italian, Sergio Mattarella iu drejtua italianëve, por sidomos sanitarëve, mjekëve e infermierëve, si...

Për dallim nga grupet e tjera etnike muslimane në Kinë, të tilla si ujgurët, kazakët dhe të tjerët, hui janë muslimanë që konsiderohen të jenë kinezë etnikë. Në fakt, ato janë një miksim i fiseve kineze, arabe, turke dhe persiane. Ata jetojnë kryesisht në brendësi të Kinës.

Në qershor 2018, China Aid, një organizatë e krishterë, publikoi një histori të tmerrshme në lidhje me persekutimin e muslimanëve Hui, së bashku me ujgurët, kazakët dhe të tjerët, dhe ndalimin e tyre në kampe “riedukimi”.

Bitter Winter, një revistë e dedikuar për lirinë e besimit, ka botuar një seri artikujsh kushtuar përndjekjes së muslimanëve Hui në Kinë. Ajo shkruan për përndjekjen e tyre në fshatin Xi’an. Fshati ka 60 familje, me 43 banorë që janë çuar në kampe riedukimi.

Sipas revistës, një ish i internuar në këto kampe, i cili kaloi më shumë se një vit aty, ​​dëshmoi se ata që i përkisnin komunitetit Hui mbaheshin në kampim veçmas nga të internuarit e tjerë, ndërsa ujgurët e kazakët shpesh qëndronin së bashku, sipas dëshmive të tij.

Nga ana tjetër, Nurlan Koktivbei, i cili kaloi rreth shtatë muaj në kamp, tha se anëtarët Hui nuk kishin asnjë trajtim të ndryshëm nga të tjerët.

Një përfaqësues i një prej shoqatave të Hui në Kirgistan ka thënë se kishte prova të bollshme që Hui po përndiqeshin dhe dërgoheshin në kampe, siç ujgurët dhe muslimanë e tjerë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Njoftim i rëndësishëm për “Leje Daljet”, Rama i “prerë”: Nga nesër…

Nga dita e hënë ka hyrë në fuqi rregulli i ri në kuadër të masave për frenimin e përhapjes së CoVid-19.

E konfirmuar: Shërohen 4 pacientë me koronavirus në Kosovë

Katër pacientë me koronavirus janë shëruar në Kosovë. Lajmin e ka konfirmuar minoatri i Shëndetësisë Arben Vitia. Katër pacientë...

SHBA/ Ja kur testohet vaksina për koronavirusin në njerëz, kompania: Prodhojmë mbi 1 miliard doza

Gjiganti farmaceutik amerikan Johnson & Johnson thotë se testimi tek njerëzit i vaksinës së tij eksperimentale për koronavirusin do të fillojë para...

Tjetër ditë e zezë në Itali/ Rritet sërish numri i vdekjeve

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Luftojnë çdo ditë vdekjen tek Infektivi, mjeku i njohur zbulon dhuratën që i la gojëhapur

TIRANE -Mjeku i njohur Tritan Kalo me anë të një postimi në rrjetet sociale ka zbuluar një dhuratë shumë të bukur që...