Kushdo që sheh ndonjë të keqe, le ta ndryshojë

Mos i humb

Përndiqte bashkëshorten e tij, arrestohet 41 vjeçari

Një shtetas është arrestuar  mëngjesin e së enjtes (24.09.2020) nga Policia e Beratit. Shtetasi P.V, 41 vjeç nga Ura...

Francë, hetime ndaj gazetave që publikuan përmbajtjen e bisedës Putin-Macron

Në Francë kanë filluar hetime ndaj gazetave që publikuan përmbajtjen e bisedës telefonike mes presidentit të Rusisë, Vladimir Putin dhe presidentit francez,...

Turqia për OKB-në kontribuon me buxhetin më të madh se shumë vende të Evropës

Turqia ka pjesëmarrje të madhe në buxhetin financiar të Kombeve të Bashkuara (OKB), më shumë se shumë vende evropiane, ndërsa jep më...

Dy Llojet e Problemeve me Tiroiden – Shenjat Dalluese Dhe Gjithçka Që Duhet Të Dini

Tiroidja është një gjëndër e vogël në formën e fluturës që ndodhet poshtë laringut. Ajo është e lidhur ngushtë...

HADITHI I TRIDHJETË E KATËRT

عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيّ  قَالَ سَمِعْت رَسُولَ اللَّهِ ﷺ يَقُولُ: “مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَرًا فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِلِسَانِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ، وَذَلِكَ أَضْعَفُ الْإِيمَانِ”.

رَوَاهُ مُسْلِمٌ [رقم:49].

Nga Ebu Seid el Hudriu, Allahu qoftë i kënaqur me të!, përcillet se e ka dëgjuar të Dërguarin e Allahut ﷺ duke thënë:

“Kushdo që sheh ndonjë të keqe, le ta ndryshojë me dorën e tij, e, nëse nuk mundet, atëherë me gjuhën e tij, e, nëse nuk mundet as kështu, atëherë me zemrën e tij, por ky është imani më i dobët.”

E shënon Muslimi [numër 49].

Dobit e Hadithit:

1) Për të ndryshuar të keqen duhet të ket parasysh thirrësi tre lloj të diturive:

a) Dituria për fenë e dispozitat islame,

b) Dituria për gjendjen e atyre që i fton,

c) Dituria për mënyrën e thirjes.

2) Urdhërimi në të mirë i ka dy kushte:

a) Të ketë dituri për atë që urdhëron,

b) Të ketë dituri se i urdhëruari e ka lënë të mirën.

3) Ndalimi nga e keqja i ka tri kushte:

a) Të ketë dituri për atë që e ndalon,

b) Të ketë dituri se personi e ka bërë atë vepër të keqe,

c) Ndryshimi i të keqës, mos të shpien në një të keqe më të madhe sepse ndalohet në këtë rast.

4) Ndryshimi i të keqes me dorë, bëhet në dy raste:

a) Ai i cili ka pushtet,

b) Prindi në shtëpin e tij.

5) Ndryshimi i të keqës me gjuhë bëhet:

a) Ti thuash personalisht,

b) Ta dërgojsh e ta orentosh tek ai i cili është kompetent.

6) Ndryshimi i të keqes me zemër bëhet:

a) Ta urejsh me zemër,

b) Ta urejsh ndodhjen e saj,

c) Të dëshirosh që ajo mos të ndodh më e të përsëritet,

d) Të mos prezentosh aty ku bëhet e keqja e mëkati.

7) Në fe ska ngarkim përtej mundësive dhe se obligimet janë të kushtëzuara me mundësi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...