Kuvendi i Maqedonisë së Veriut shkarkon ministren Mizrahi

Mos i humb

Australi, 13 të vdekur dhe mbi 3 mijë të prekur nga COVID-19

Në Australi numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) rritet në 13, ndërsa numri i rasteve tejkalon 3 mijë.

COVID-19, Palestina kërkon ndihmë nga Kryqi i Kuq për të burgosurit në burgjet izraelite

Autoriteti Palestinez ka kërkuar nga Kryqi i Kuq të ndërhyjë për mbrojtjen e të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite nga pandemia e...

Bilanci i fundit: Mbi 30 mijë viktima nga koronavirusi në gjithë botën

Numri i viktimave në të gjithë botën si pasojë e koronavirusit i ka tejkaluar 30,000, duke shkuar ne 30,471. Ndërsa numri i...

Maqedonia e Veriut zyrtarisht anëtare e NATO-s, të hënën ngritet flamuri i vendit në selinë në Bruksel

Maqedonia e Veriut është bërë anëtarja e 30-të e NATO-s pas deponimit të instrumentit të anëtarësimit në Traktatin e Atlantikut të Veriut në...

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut mbrëmë vonë me 62 vota pro dhe 26 kundër, shkarkoi ministren teknike të Punës dhe Politikës Sociale, Rashela Mizrahi, (AA).

Mizrahi u shkarkua për shkak të përdorimit të tabelës me emrin Republika e Maqedonisë në konferancat për shtyp të Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, gjë që, sipas kryeministrit Oliver Spasovski, në këto paraqitje publike është shkelur Kushtetuta, duke pasur parasysh që emri i vendit u ndryshua në Republika e Maqedonisë së Veriut, në bazë të miratimit të ndryshimeve kushtetuese janarin e kaluar.

Ndryshimet kushtetuese u pasuan nga nënshkrimi i Marrëveshjes për zgjidhjen e mosmarrëveshjes së emrit me Greqinë (Marrëveshja e Prespës), e cila u arrit në qershor të vitit 2018.

Në fjalën e tij drejtuar parlamentit, kryeministri teknik Oliver Spasovski i kërkoi VMRO-DPMNE-së të propozojë një kandidat të ri për postin e ministrit të punës dhe politikës sociale.

Mizrahi në fjalimin e saj tha se konsideron që nuk e ka shkelur kushtetutën dhe se shkarkimi i saj “është një përpjekje për të mbuluar problemet që ekzistojnë në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale”.

Kuvendi, siç njoftohet nga shërbimet e saj, do të shpërndahet të dielën përpara zgjedhjeve të parakohshme të planifikuara për 12 prill. Sot në agjendën e parlamentit do të jetë ligji për Prokurorinë Publike.

Kujtojmë që Kuvendi i Maqedonisë së Veriut më 3 janar zgjodhi qeverinë teknike të udhëhequr nga Oliver Spasovski, e cila ka për detyrë të organizojë zgjedhjet në 100 ditët e ardhshme.

Me propozim të partisë opozitare VMRO-DPMNE, Naqe Çulev u zgjodh ministër i Brendshëm në qeverinë teknike, kurse Rashela Mizrahi ministre e Punës dhe Politikës Sociale. Partia opozitare ka emëruar gjithashtu zëvendësministra shtesë në Bujqësi, Shoqëri Informatike dhe Administratë dhe Financa.

Qeveria kalimtare do ta drejtojë vendin për 100 ditë, deri në zgjedhjet e parakohshme në 12 prill.

Kjo është qeveria e dytë teknike në vend pasi kjo praktikë u krijua nga Marrëveshja e Përzhinos katër vjet më parë, kur u mbajtën zgjedhjet e parakohshme parlamentare në dhjetor të vitit 2016.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë, rritet në 112 numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka konfirmuar se katër persona të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Turqi, rritet në 214 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Turqisë ka informuar se numri i vdekjeve në nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...