Ky përbërës çaji shëron bronkitin dhe kollën!

Mos i humb

Kosovë : Vrasje në Ferizaj, dyshohet se djali mbyti nënën e tij

Në rrugën “Rrustem Statovci” në Ferizaj ka ndodhur një vrasje. Po dyshohet se vrasja ka ndodhur brenda familjes ku...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

Tre “të fortëve” në Fier i sekuestrohen 200 mijë euro makina e apartamente

Policia e Fierit konfiskon katër apartamente dhe 1 automjet me vlerë tregu 200 mijë euro, që dyshohet se janë përfituar nga veprimtaria...

Gucati: Turqia ka liruar veteranin e UÇK-së

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati, ka njoftuar se autoritetet e Turqisë e kanë liruar veteranin, Imri...

Ka disa lloje të kollës, por shumë irrituese për organzimin është kolla e thatë.

Kolla e thatë njihet si kolla jo prodhuese sepse ajo nuk shoqërohet me sekrecione.

Kjo kollë është shumë acaruese për fytin dhe stërmunduese për kraharorin.

Shkaktarët Kryesorë Të Kollës Së Thatë

Azma

Azma shkakton enjtjen e rrugëve të frymëmarrjes.

Kolla e thatë është një nga simptomat kryesore të azmës.

Urthi

Aciditeti i lartë në stomak është acarues jo vetëm për ezofagun por edhe për rrugët e frymëmarrjes.

Ai shkakton edhe refleksin e kollitjes që zakonisht shoqërohet pa sekrecione.

Virozat

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, viruset që shkaktojnë të ftohurën, janë përgjegjëse edhe për kollën e thatë.

Ato qëndrojnë në rrugët e frymëmarrjes duke i irrituar dhe bërë ato më të brishta.

Ndotësit Mjedisorë

Në këtë term përfshihen: smogu, duhani, toksinat, pluhurat, myku dhe poleni.

Kolla e thatë mund të jetë edhe reagim i lëndëve kimike tek pastruesit e shtëpisë.

Duhani

Përthithja e toksinave të cigareve shkakton direkt kollën e thatë.

Toksinat strehohen në mushkëri duke shkaktuar inflamacion, të cilin trupi përpiqet ta nxjerrë nëpërmjet kollës.

Bronshiti

Bronshiti akut shfaqet tre deri në katër ditë pas gripit ose të ftohurës.

Ai fillon me kollë të thatë dhe nëse ajo vazhdon, atëherë shoqërohet me sekrecione.

Kolla e thatë mund të kurohet dhe trajtohet me medikamente ose nëpërmjet kurave natyrale të cilat zbusin frekuencën e saj dhe qetësojnë fytin.

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, një nga mënyrat më të mira për të trajtuar këtë kollë është pirja e çajit të borzilokut çdo ditë.

Kjo barishte e shëndetshme ofron vlera të panumërta për shëndetin, ku përfshihet edhe aftësia për të luftuar kollën e thatë.

Çaji I Borzilokut Kundër Kollës Së Thatë

Borziloku është një bimë shumë efikase kundër bronshitit, azmës, sëmundjeve të mushkërive dhe kollës.

Çajin e tij duhet ta pini çdo ditë kundër kësaj kolle acaruese.

Zieni 250 ml ujë në një çajnik dhe më pas shtoni 5 deri në 7 gjethe borziloku të freskët ose dy lugë çaji me gjethe të thata borziloku.

Lërini të ziejnë për 10 minuta në zjarr të ulët dhe më pas hiqeni çajnikun nga zjarri.

Lëreni çajin të ftohet për disa minuta dhe më pas kullojeni dhe pijeni të ngrohtë.

Për më shumë vlera mund të shtoni një copë të vogël xhenxhefil dhe mjaltë.

Ky kombinim duhet pirë çdo ditë për të patur përfitimet maksimale.

Cilido të jetë burimi i kollës së thatë, çaji i borzilokut do t’ju vijë në ndihmë./Kosova Post/

 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...