LAU: Satelitët rrezikojnë ”verbimin” e teleskopëve!

Mos i humb

Iran, shënohen 142 viktima të reja nga COVID-19

Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë së Iranit, Sima Sadat Lari tha se në 24 orët e fundit në të gjithë vendin janë...

Autoriteti Francez: Të përgatitemi për valën e dytë të pandemisë

Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetësisë në Francë, Jerome Salomon ka deklaruar për gazetën franceze ‘Le Figaro’ se "Ne duhet të përgatitemi për...

Popullsia e BE-së zvogëlohet në 447,7 milionë pas largimit të Britanisë

Popullsia e 27 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) në vitin 2020 u bë 447,7 milionë. Zyra e Statistikës...

Ambasada e Turqisë në Tiranë njofton mbi masat e reja të hyrjes në shtetin e tyre

Ambasada e Turqisë në Tiranë, ka njoftuar për masat e reja që ka ndërrmarë shteti i tyre për shtetas të huaj gjatë...

Dhjetëra mijëra satelitë që po përgatiten të futen në orbitën e Tokës në vitet e ardhshme si ”Starlink” i Elon Musk ose ”Kuiper” i Amazonit, mund të ndërhyjnë në veprimtarinë e teleskopëve dhe radioteleskopëve duke penguar kërkimet e astronomëve.

Unioni Ndërkombëtar Astronomik (LAU) apelon tek vendimmarrësit politikë, agjencitë dhe kompanitë për të vlerësuar çështjen dhe për të punuar për një kuadër rregullator për të ndihmuar zbutjen e efekteve të tij.

Sipas LAU, satelitët në orbitë janë më pak se 200, por numri i tyre po rritet me shpejtësi, me plane për t’u bërë dhjetëra mijëra.

Kjo mund të përfaqësojë një rrezik të dyfishtë për astronomët.

Para së gjithash, sipërfaqja reflektuese e satelitëve mund t’i bënte të dukeshin si pika ndriçuese që lëviznin në qiell në agim dhe në perëndim të diellit duke ndërhyrë në vëzhgimet e instrumenteve të sofistikuara siç është i ashtuquajturi Teleskopi i Madh Ekstrem si dhe teleskopi më i madh tokësor optik, aktualisht në ndërtim.

Së dyti, megjithëse satelitët janë projektuar për të ndërhyrë sa më pak të jetë e mundur me frekuencat e përdorura nga radioastronomia, ekziston ende rreziku që grupi i sinjaleve të prodhuara nga një konstelacion mund të përbëjë një problem duke penguar kërkime të tilla si ato që në muajin prill çuan në botimin e imazhit të parë të një vrime të zezë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Australi: Humb jetën 17-vjeçari, u sulmua nga një peshkaqen

Një djalë adoleshent vdiq nga një sulm i një peshkaqeni ndërsa po lundronte në brigjet lindore të Australisë, tha policia të Shtunën,...

Turqia neutralizon 8 terroristë të PKK-së në veri të Irakut

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se në kuadër të operacionit “Kthetra-Tigri” u neutralizuan 8 pjesëtarë të organizatës terroriste të PKK-së në veri...

Liria e fesë në botë sërish e rëndësishme për BE-në

Respektimi i lirisë fetare është tregues i rëndësishëm për vlerësimin e konsolidimit të demokracisë dhe vendimi i BE-së për të ngarkuarin e...

Çavuşoğlu: Jemi pranë vëllezërve tanë boshnjakë në 25-vjetorin e gjenocidit të Srebrenicës

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, lidhur me 25-vjetorin e gjenocidit të përjetuar në vitin 1995 në Srebrenicë në lindje të...

Zviceranët nuk i nënshtrohen më karantinës në Mbretërinë e Bashkuar

Ata që udhëtojnë nga Zvicra nuk do të duhet më të izolohen për dy javë kur të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar,...